Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA wycofują się z planów licznej obecności cywilnej w Afganistanie

0
Podziel się

Zmianę planów w Afganistanie podyktowały jednak doświadczenia w Iraku i trudna sytuacja budżetowa USA.

USA wycofują się z planów licznej obecności cywilnej w Afganistanie
(Staff Sgt. Michael L. Casteel/CC/U.S. Army)
bCYNzlGZ

Administracja USA zrezygnowała z początkowych planów pozostawienia w Afganistanie, po wycofaniu stamtąd wojsk w 2014 r., wielotysięcznego personelu cywilnego - podał w czwartek _ Washington Post _.

Biały Dom i Departament Stanu dochodzą do wniosku, że nie będą w stanie zagwarantować w przyszłości bezpieczeństwa obecnej, bardzo rozbudowanej ambasady USA w Kabulu, czterech konsulatów w innych miastach i innych cywilnych placówek w kraju, które miały nadzorować programy pomocy i monitorować wydarzenia polityczne w Afganistanie.

Liczny personel dyplomatyczno-cywilny w Afganistanie - około tysiąca urzędników administracji i kilka tysięcy prywatnych kontraktorów rządowych - miał zabezpieczyć długofalowe inwestycje amerykańskie i zapewnić pomoc Afgańczykom w takich sprawach jak prawa kobiet, edukacja, ochrona zdrowia i infrastruktura. Opierało się to na założeniu, że rozwój ekonomiczny i transformacja społeczna kraju utrudniłyby powrót do władzy ekstremistów islamskich.

Zmianę tych ambitnych planów w Afganistanie podyktowały jednak doświadczenia w Iraku i trudna sytuacja budżetowa USA.

bCYNzlHb

W Iraku w czasie okupacji tego kraju przez USA przebywało ponad 20 000 cywilnych pracowników amerykańskich, utrzymywanych z budżetu Departamentu Stanu kosztem 6 miliardów dolarów rocznie.

Obecnie, po wycofaniu się stamtąd wojsk, ambasada amerykańska zatrudnia jeszcze około 13 000 pracowników, ale planuje się zmniejszenie jej personelu do niecałych 8000. Zredukowano też liczbę amerykańskich baz szkolenia policjantów irackich i planuje się zmniejszenie liczby konsulatów z 7 do 2.

W Afganistanie cywile amerykańscy jeszcze bardziej niż w Iraku polegają na ochronie zapewnianej im przez wojsko. Tymczasem przewiduje się, że chociaż po 2014 roku w Afganistanie pozostanie prawdopodobnie ograniczony kontyngent amerykański, nie będzie on w stanie gwarantować bezpieczeństwa licznemu personelowi cywilnemu.

bCYNzlHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)