Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA zaniepokojone ekspansją energetyczną Rosji na Bałkanach

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone są głęboko
zaniepokojone rosyjską ekspansją energetyczną na Bałkanach, co
ułatwi Moskwie stosowanie politycznych nacisków w regionie - podał
w piątek Reuters, powołując się na serbskie źródła dyplomatyczne.

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone rosyjską ekspansją energetyczną na Bałkanach, co ułatwi Moskwie stosowanie politycznych nacisków w regionie - podał w piątek Reuters, powołując się na serbskie źródła dyplomatyczne.

Bułgaria i Serbia zawarły z Rosją umowy energetyczne, zdaniem obserwatorów uzależniające je od dostaw rosyjskich surowców.

W miniony piątek Sofia i Moskwa podpisały osiem porozumień, w tym kluczowe umowy w dziedzinie energetyki, o łącznej wartości ponad 5,3 mld euro.

Najważniejszy dokument, którego wynegocjowanie trwało niemal do ostatniej chwili, dotyczy udziału Bułgarii w rosyjsko-włoskim projekcie gazociągu po dnie Morza Czarnego - South Stream (Południowy Strumień). Koszt jego budowy na bułgarskim odcinku wyniesie ok. 1,4 mld euro, a po zakończeniu inwestycji Bułgaria będzie otrzymywać rocznie ok. 300 mln dolarów tytułem opłat tranzytowych. Surowiec popłynie rurociągiem po dnie morskim przez Bułgarię do Europy Środkowej oraz na Bałkany, a stamtąd do Włoch.

W piątek Rosja i Serbia podpisały pakiet porozumień, na mocy których rosyjski Gazprom przejmie 51 proc. akcji serbskiego, państwowego koncernu naftowego NIS (Naftna Industrija Serbije). W zamian za to rosyjski monopolista poprowadzi przez Serbię jedną z odnóg gazociągu South Stream.

South Stream uważany jest za konkurenta dla projektowanej magistrali Nabucco, popieranej przez Unię Europejską i USA. Rurą tą przez Gruzję i Turcję do Europy Środkowej miałoby płynąć paliwo z Azerbejdżanu i Azji Środkowej. Jego dostawami zainteresowana jest m.in. Polska.

"Amerykańska strona ostrzegała, że Moskwa uzyska polityczny wpływ poprzez kontrolowanie zasobów energetycznych w Serbii i regionie i wyraziła negatywną opinię na temat ekonomicznych warunków budowy gazociągu South Stream" - podały serbskie źródła dyplomatyczne powołując się na rozmowy z dyplomatami USA w Belgardzie.

"Pytali, czy braliśmy pod uwagę wszystkie strategiczne skutki: możliwą gospodarczą zależność i możliwość politycznej kontroli. Byli zaniepokojeni decyzją Bułgarii przyłączenia się do budowy gazociągu z Gazpromem, gdyż to podkopuje próby zróżnicowania dostaw gazu do Europy" - cytuje Reuters serbskich dyplomatów. (PAP)

jo/ ro/

4516 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)