Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA zawiedzione rosyjskim planem rozmieszczenia rakiet w Kaliningradzie

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone są
rozczarowane ogłoszonym przez rosyjskiego prezydenta Dmitrija
Miedwiediewa zamiarem rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim
rakiet taktycznych w odpowiedzi na budowę tarczy antyrakietowej
przez USA, ponieważ amerykański system nie jest wymierzony w Rosję
- oświadczył w środę rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack.

Stany Zjednoczone są rozczarowane ogłoszonym przez rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa zamiarem rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim rakiet taktycznych w odpowiedzi na budowę tarczy antyrakietowej przez USA, ponieważ amerykański system nie jest wymierzony w Rosję - oświadczył w środę rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack.

"Działania ogłoszone dzisiaj przez rosyjski rząd są rozczarowujące" - powiedział McCormack podkreślając, że amerykański system obrony przeciwrakietowej, której elementy zostaną zainstalowane w Polsce i w Czechach, nie jest wymierzony w Rosję. "Mam nadzieję, że Moskwa któregoś dnia to zrozumie" - dodał.

"To są rakiety przechwytujące, przeznaczone do obrony naszych europejskich sojuszników oraz samych USA przed rosnącym ryzykiem ataku rakietami balistycznymi z Bliskiego Wschodu" - wtórował mu rzecznik Pentagonu Bryan Whitman.

Zamiar rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim rakiet taktycznych w odpowiedzi na ulokowanie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej Miedwiediew wyraził w środę, w swym pierwszym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb rosyjskiego parlamentu.

Prezydent Rosji oświadczył też, że z terytorium kaliningradzkiej enklawy środkami radiolokacyjnymi zakłócane będzie funkcjonowanie obiektów amerykańskiego systemu przeciwrakietowego w Polsce i Czechach. Do neutralizowania tarczy - zapowiedział - ma być wykorzystywana także Marynarka Wojenna Rosji.

Zaniepokojenie deklaracją Miedwiediewa wyraziło NATO oraz Unia Europejska.

Minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Karel Schwarzenberg podkreślił z kolei, że rosyjskie plany nie sprzyjają atmosferze dialogu.

Prezydent Litwy Valdas Adamkus uznał, że zamiary Moskwy przekraczają wszelkie pojęcie. Natomiast polski premier Donald Tusk oświadczył, że nie przywiązywałby do nich nadmiernej wagi.(PAP)

gsi/

8040 8200 8409 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)