Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Zięć Osamy bin Ladena będzie sądzony w Nowym Jorku

0
Podziel się:

Zięć byłego szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena i zarazem uważany
za jego rzecznika, Sulejman Abu Ghaith, został zatrzymany w Turcji i przewieziony do USA, gdzie w
piątek stanąć przed sądem - poinformowały w czwartek władze amerykańskie.

Zięć byłego szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena i zarazem uważany za jego rzecznika, Sulejman Abu Ghaith, został zatrzymany w Turcji i przewieziony do USA, gdzie w piątek stanąć przed sądem - poinformowały w czwartek władze amerykańskie.

Abu Ghaith oskarżony jest o udział w planowaniu ataków na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 r. i o spisek mający na celu zamordowanie obywateli USA.

Bin Laden został zabity w maju 2011 r. w jego kryjówce w Pakistanie przez amerykańskich komandosów.

W piątek Abu Ghaith ma zostać wstępnie przesłuchany i ustosunkować się do zarzutów przed federalnym sądem okręgowym na nowojorskim Manhattanie, którego siedziba znajduje się zaledwie kilka przecznic od miejsca gdzie stały wieżowce WTC.

Abu Ghaith, który po zamachach z 11 września wielokrotnie pojawiał się na nagraniach wideo reprezentując Al Kaidę, został zlokalizowany i zatrzymany w Turcji. Władze tego kraju deportowały go do Jordanii skąd przetransportowano go do USA. Władze amerykańskie nie podały kiedy doszło do zatrzymania ograniczając się do informacji, że przewieziono do USA w ciągu ostatnich kilku dni.

"Sulejman Abu Ghaith był kluczową postacią w Al-Kaidzie. Wykorzystywał swoją pozycję do grożenia Stanom Zjednoczonym i mobilizowania ich wrogów" - powiedział zastępca dyrektora FBI George Venizelos.

Po atakach z 11 września 2001 władze Kuwejtu pozbawiły Abu Ghaitha obywatelstwa tego kraju.

Analitycy podkreślają, że Abu Ghaith jest jednym z najwyższych rangą osobistości w hierarchii Al-Kaidy, który stanie przed sądem na terytorium USA. Prokurator generalny Eric Holder zamierzał postąpić tak również w przypadkach innych osób oskarżonych o udział w zamachach z 11 września, ale sprzeciw opinii publicznej zmusił go do przeniesienia ich procesów do amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie.

Zdaniem niektórych republikańskich kongresmenów, podobnie należało postąpić w przypadku Abu Ghaitha. (PAP)

jm/

13357820 13357321

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)