Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o szczególnych uprawnieniach lekarzy i pielęgniarek

0
Podziel się:

Zatrudnieni w zakładach opieki zdrowotnej
(zoz) będą mogli pracować wraz z dyżurami medycznymi maksymalnie
24 godziny - zakłada projekt ustawy o ich szczególnych
uprawnieniach.

Zatrudnieni w zakładach opieki zdrowotnej (zoz) będą mogli pracować wraz z dyżurami medycznymi maksymalnie 24 godziny - zakłada projekt ustawy o ich szczególnych uprawnieniach.

Projekt, przygotowany przez resort zdrowia, został złożony w lutym w Sejmie wraz z projektami ustaw o konsultantach krajowych i akredytacji medycznej, ale sejmowa komisja zdrowia zajmie się nimi dopiero po zakończeniu prac "białego szczytu". Pełne teksty tych ustaw ministerstwo udostępniło PAP w czwartek.

Ustawa o szczególnych uprawnieniach zawiera m.in. propozycję wydłużenia czasu pracy osób zatrudnionych w zoz-ach z 5 godzin na dobę do 7 godzin i 35 minut na dobę w pięciodniowym tygodniu pracy. Natomiast maksymalna długość czasu pracy obejmującego także dyżur medyczny wynosiłaby 24 godziny. Według projektu, w przypadku, gdy w związku z pełnieniem dyżuru medycznego dojdzie do nieudzielania 11 godzinnego odpoczynku dobowego, należy udzielić go w kolejnej dobie co najmniej w takim samym wymiarze.

Ustawa daje też możliwość przekroczenia limitu 150 godzin nadliczbowych rocznie (określonego prawem pracy)
w szczególnych sytuacjach. Przewiduje również wprowadzenie wydłużonej ponad 48 godzin maksymalnej tygodniowej normy czasu pracy dla lekarzy stażystów oraz lekarzy odbywających specjalizację.

W projekcie zapisano także, że pracownikom zatrudnionym w zakładach psychiatrycznych, gdzie terapii poddawane są osoby wobec których sąd orzekł zastosowanie środka zabezpieczającego lub środka leczniczego, przysługiwać ma dodatek w wysokości od 10 proc. do 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Natomiast projekt ustawy o konsultantach krajowych i wojewódzkich reguluje zasady ich powoływania i odwoływania oraz zadania, które mają wykonywać.

Konsultantów krajowych ma powoływać minister zdrowia spośród specjalistów z dziedzin m.in. medycyny i farmacji. Kandydatury będą przedstawiane do zaopiniowania przez samorządy zawodów medycznych oraz przez radę naukową przy resorcie zdrowia. Konsultantów wojewódzkich ma powoływać i odwoływać wojewoda w porozumieniu z ministrem.

Z kolei projekt ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia reguluje możliwość wystąpienia przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych z wnioskiem o potwierdzenie spełniania określonych standardów ich udzielania. Potwierdzenie będzie wydawał minister zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, w formie certyfikatu. W przypadku gdy podmiot nie spełnia wymaganych standardów, nastąpi odmowa akredytacji.

Do Sejmu w lutym trafił także projekt ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia. (PAP)

pro/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)