Notowania

uzbekistan
30.08.2012 14:05

Uzbekistan nie chce obcych baz wojskowych

Wyższa izba parlamentu Uzbekistanu zatwierdziła zakaz goszczenia w kraju obcych baz wojskowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iz4aks/cc/flickr)

*Wyższa izba parlamentu Uzbekistanu zatwierdziła zakaz goszczenia w kraju obcych baz wojskowych, lecz lotnisko w Termez, z którego korzystają członkowie NATO, mający siły w Afganistanie, pozostanie dla nich otwarte - wynika ze słów szefa dyplomacji. *

Ustawa dotycząca polityki zagranicznej Uzbekistanu, która została przyjęta na początku sierpnia przez izbę niższą, zakłada też, że Uzbekistan nie może uczestniczyć w żadnym bloku wojskowym czy politycznym, a jego żołnierze nie mogą brać udziału w zagranicznych operacjach sił pokojowych.

_ - Uzbekistan zastrzega sobie prawo wycofania się z międzypaństwowych struktur, jeśli staną się blokami wojskowo-politycznymi _ - powiedział w czwartek w Senacie uzbecki minister spraw zagranicznych Abdulaziz Komiłow.

Pod koniec czerwca Uzbekistan zawiesił członkostwo w utworzonej z inicjatywy Rosji Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), który przez niektórych analityków był uważany za regionalną przeciwwagę dla NATO; do ODKB należą też Rosja, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan.

Uzbekistan wydalił w roku 2005 Amerykanów z bazy lotniczej Karszi-Chanabad, która była wykorzystywana w operacjach wojskowych w Afganistanie. Stało się to, gdy Zachód, w tym Waszyngton, potępił krwawe stłumienie demonstracji w maju 2005 roku w uzbeckim mieście Andiżan.

Jednak należące do NATO Niemcy korzystają, jak pisze AFP, od roku 2002 z lotniska Termez na granicy z Afganistanem. Berlin, jak powiedział szef uzbeckiej dyplomacji, będzie mógł dalej korzystać z tego lotniska, bo nie ma ono statusu bazy wojskowej i nie służy do tranzytu sprzętu wojskowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Córka dyktatora nagra piosenki o życiu Piosenki Gulnary Karimowej będą opowiadać o jej życiu.
Chce skrócić swoją kadencję. To sprytne Przez wprowadzenie pięcioletnich kadencji prezydent Uzbekistanu może obejść konstytucyjny zakaz sprawowania urzędu prezydenckiego przez tę samą osobę przez więcej niż dwie kadencje siedmioletnie.
Tagi: uzbekistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz