Notowania

uzbekistan
01.09.2011 14:55

Uzbekistan świętuje 20. rocznicę niepodległości

Uzbekistan świętuje w czwartek 20. rocznicę niepodległości uzyskanej po upadku ZSRR.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iz4aks/cc/flickr)

Uzbekistan świętuje w czwartek 20. rocznicę niepodległości uzyskanej po upadku ZSRR. - _ Niepodległy kraj stawia na kontynuowanie reform politycznych i gospodarczych _- powiedział prezydent Islam Karimow.

W 1991 roku Uzbekistan _ położył kres czasom kolonialnego ucisku i zależności _ - zaznaczył podczas rocznicowych uroczystości Karimow, który jest prezydentem od 1989 roku, czyli od czasu, kiedy kraj był jeszcze republiką Związku Radzieckiego.

73-letni przywódca podkreślił: _ Niezależnie od nacisków i gróźb wobec naszego kraju, nie zboczyliśmy z drogi, którą wybraliśmy i z której nigdy nie zboczymy. Nasz zasadniczy priorytet to stopniowe przyspieszenie procesu odrodzenia demokratycznego, liberalizacji i modernizacji we wszystkich dziedzinach _.

Pomimo światowego kryzysu gospodarczego Uzbekistan, najludniejszy kraj Azji Środkowej (28,5 mln mieszkańców), w ostatnich latach przeżywa silny wzrost gospodarczy, wynoszący średnio 8,5 proc. rocznie.

Zasobnym w gaz krajem bardzo interesuje się Europa, której zależy na dywersyfikacji dostaw gazu, i Stany Zjednoczone, ponieważ przez terytorium uzbeckie przechodzi wiele dostaw przeznaczonych dla sił NATO w Afganistanie.

Od uzyskania niepodległości Uzbekistan pozostaje jednak bardzo zamknięty na inwestorów z Zachodu, zwracając się ku Rosji, Chinom i swoim sąsiadom w Azji Środkowej.

Liczne organizacje pozarządowe, a zwłaszcza Amnesty International i Human Rights Watch, oskarżają uzbeckie władze o powszechne łamanie praw człowieka. Uzbekistan temu zaprzecza.

Czytaj więcej o niepodległości narodów w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t94074.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraina;swietuje;20;lat;niepodleglosci,242,0,896242.html) Ich niepodległość uznaliśmy jako pierwsi Prezydent kraju Wiktor Janukowycz nawołuje obywateli do zjednoczenia się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t141830.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowe;panstwo;na;mapie;swiata,57,0,869945.html) Nowe państwo na mapie świata Na ulicach Dżuby tłumy świętują uzyskanie niepodległości przez Południowy Sudan.
Tagi: uzbekistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz