Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

V Dni Kultury Prawosławnej w Poznaniu

0
Podziel się:

Wykłady o aniołach w tradycji Słowian, koncert zespołu łemkowskiego, filmy,
wystawy i warsztaty pisania ikon składają się na rozpoczynające się w środę w Poznaniu V Dni
Kultury Prawosławnej.

*Wykłady o aniołach w tradycji Słowian, koncert zespołu łemkowskiego, filmy, wystawy i warsztaty pisania ikon składają się na rozpoczynające się w środę w Poznaniu V Dni Kultury Prawosławnej. *

Tematem wiodącym tegorocznego festiwalu są "Anioły i demony".

"Anioły i demony są żywe w świadomości ludzkiej, a jest to temat zazwyczaj ironizowany przez kulturę popularną, a i samą religię. Jeżeli ktoś wierzy w anioły, to musi wierzyć też w demony" - powiedziała w środę PAP Elżbieta Pabich z Fundacji Barak Kultury, która organizuje Dni.

Impreza rozpocznie się w środę wieczorem od wykładu Aleksandra Naumowa "Aniołowie i siła nieczysta w dawnej literaturze prawosławnych Słowian", później w Pałacu Działyńskich w Poznaniu zaprezentowana zostanie wystawa fotografii "1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu", przygotowana dwa lata temu przez Prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską z okazji 70. rocznicy wprowadzenia i realizacji dekretu rządu polskiego z 1938 r. o zniszczeniu cerkwi na terenach Chełmszczyzny i Podlasia.

"Wielobarwność historii i kultury prawosławnej zaprezentujemy podczas części artystycznej festiwalu: w filmie-reportażu kręconym na Białostocczyźnie i na koncercie w cerkwi. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach pisania ikon" - powiedziała PAP Pabich.

Jedynym z najważniejszych wydarzeń artystycznych będzie sobotnia "Liturgia św. Jana Chryzostoma", skomponowana przez Piotra Czajkowskiego w 1848 roku, która zostanie wykonana nie jako dzieło koncertowe, ale w naturalnym jej kontekście podczas nabożeństwa w Poznańskiej Cerkwi.

Dni Kultury Prawosławnej są organizowane po raz piąty przez Fundację Barak Kultury; potrwają do soboty 23 października. (PAP)

kpr/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)