Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

0
Podziel się:

Złożeniem wieńców, zapaleniem zniczy oraz modlitwą ekumeniczną przed
stołecznym pomnikiem Bohaterów Getta uczczono w środę V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

Złożeniem wieńców, zapaleniem zniczy oraz modlitwą ekumeniczną przed stołecznym pomnikiem Bohaterów Getta uczczono w środę V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

"Niezliczona liczba mężczyzn, kobiet i dzieci przeżyła koszmar w gettach i nazistowskich obozach śmierci, a jednak nielicznym udało się przeżyć. Wszyscy ocaleni mają nam do przekazania niezwykle ważne przesłanie. Przesłanie o triumfie ludzkiego ducha i godności. Uratowani pozostają żywym dowodem na to, że tyrania nigdy nie zwycięży. Ocaleni mają do spełnienia również ważną rolę w przekazywaniu lekcji na temat holokaustu, lekcji o której wiecznie powinny pamiętać przyszłe pokolenia" - napisał w odczytanym podczas uroczystości przesłaniu sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

"Trzeba zachować historię uratowanych, organizować wydarzenia upamiętniające, uczyć o horrorze holokaustu przede wszystkim poprzez stanowcze przeciwstawianie się ludobójstwu i innym poważnym zbrodniom. ONZ jest w pełni oddana tym celom, zobowiążmy się wszyscy do zachowania i przekazywania pamięci o holokauście" - zaznaczył w liście Ban Ki Mun.

Podczas części artystycznej uroczystości aktorzy Daniel Olbrychski, Zbigniew Zamachowski i Ernestyna Winnicka odczytali fragmenty utworu Icchaka Kacenelsona "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie", a aktorzy stołecznego Teatru Żydowskiego wykonali hymn powstańców z Getta Warszawskiego "Zog Nit Keyn Mol".

Następnie przedstawiciele Kościołów katolickiego, protestanckiego, prawosławnego oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej odmówili modlitwę ekumeniczną.

Na zakończenie uroczystości wieńce przed pomnikiem złożyli przedstawiciele m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Sejmu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, prezydenta Warszawy oraz ambasady Izraela, Niemiec i USA. Zaapelowano także, aby o godz. 18 uczcić Dzień Pamięci o Holokauście oraz przedwojennych Żydów, współmieszkańców polskich miast i miasteczek, zapaleniem świec w oknach mieszkań.

26 i 27 stycznia na ulice Warszawy wyjechał również oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj Widmo. Pusty pojazd symbolizował tramwaj kursujący w Getcie Warszawskim. Miał przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj jeździł trasą Filtrowa-pl. Zbawiciela-Marszałkowska-Andersa-Stawki-Jana Pawła II-Pętla Potocka-Jana Pawła II-Stawki-Andersa-Marszałkowska-pl. Zbawiciela-Filtrowa-pl. Narutowicza.

Honorowy patronat nad obchodami objęli prezydent Lech Kaczyński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Częścią obchodów tego dnia jest akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach holokaustu.(PAP)

akn/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)