Notowania

klaus
07.05.2009 10:21

Vaclav Klaus "podstawia nogę Europie"

Włoskie media oceniają postawę czeskiego prezydenta w sprawie traktatu lizbońskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Czech Vaclav Klaus _ podstawia nogę Europie _ - pisze _ La Repubblica _ w relacji z Pragi, gdzie Senat zaaprobował Traktat Lizboński.

Lewicowy włoski dziennik podkreśla: Klaus, który natychmiast dał do zrozumienia, że nie zamierza podpisać ratyfikacji, _ dołącza tym samym do polskiego prezydenta, klerykała Lecha Kaczyńskiego, który także odmawia podpisania traktatu, chociaż został ratyfikowany przez parlament _.

Gazeta odnotowuje jednocześnie, że wynik środowego głosowania w czeskim Senacie _ oczyszcza pole _ z niepokojów, ponieważ był to ostatni parlament, który nie zajął stanowiska w sprawie traktatu. Zauważa przy tym, że rezultat nie był do końca pewny.

Rzymski dziennik przytacza słowa ustępującego premiera Mirka Topolanka, który - jak zauważa - choć sam także _ eurosceptyk _, zdołał przekonać do głosowania na _ tak _, strasząc _ rosyjskim niedźwiedziem _. Ostrzegał, że odrzucenie Traktatu Lizbońskiego zepchnęłoby Czechy na margines Unii Europejskiej i _ wrzuciłoby ponownie kraj do strefy wpływów Moskwy _.

Ale Vaclav Klaus, dodaje _ La Repubblica _, _ stawia twardo sprawę _ argumentując, że traktat jest _ martwy _. Dlatego, stwierdza się w artykule, poprosił niektórych parlamentarzystów ze swej partii o zaskarżenie traktatu do Trybunału Konstytucyjnego po to, by _ odwlec złożenie podpisu _.

- _ Dymisja rządu Topolanka w pełni semestru prezydencji w UE wywołuje ostatni dreszcz niepewności o los reformy instytucjonalnej Unii _ - czytamy w artykule. Gazeta przewiduje, że ze względu na _ bardzo niskie znaczenie _ nowego rządu technicznego w Pradze, możliwe jest, że to prezydent Klaus będzie przewodniczył Radzie Europejskiej w czerwcu, która miała dać Irlandii _ serię nowych gwarancji w dziedzinie neutralności i nieingerowania Europy _, by można było rozpisać w tym kraju nowe referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego.

- _ Istnieje obawa, że Klaus jako przewodniczący (Rady), mógłby i chciałby zbojkotować ten proces _ - podsumowuje włoska gazeta.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: klaus, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz