Notowania

wiadomości
16.10.2012 18:04

Valery Giscard d'Estaing w Warszawie promował swą książkę o Napoleonie

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing odwiedził we wtorek Warszawę, gdzie promował swoją nową książkę "Zwycięstwo armii Napoleona". Przedstawia ona alternatywną wersję historii i opisuje zwycięstwo Napoleona w wojnie z Rosją w 1812 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing odwiedził we wtorek Warszawę, gdzie promował swoją nową książkę "Zwycięstwo armii Napoleona". Przedstawia ona alternatywną wersję historii i opisuje zwycięstwo Napoleona w wojnie z Rosją w 1812 roku. *

Giscard d'Estaing przekonywał na wtorkowej konferencji w Warszawie, że założona w książce hipoteza, dotycząca decyzji Napoleona o wycofaniu wojsk spod Moskwy, jest realistyczna. "To było prawdopodobne. Od tego momentu dzieje Europy toczą się zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości" - wyjaśnił.

Zgodnie z opisaną książce historią Napoleon, wbrew oczekiwaniom Rosjan, wycofał się spod Moskwy, co pozwoliło na ich zaskoczenie w bitwie pod Wilnem. "Rosjanie zostają rozbici. Ich klęska otwiera nowy rozdział w historii Europy" - czytamy na stronie wydawnictwa "Sonia Draga", które wydało "Zwycięstwo armii Napoleona". Książka miała polską premierę 10 października.

Były francuski prezydent podkreślił, że Polacy stanowili w armii napoleońskiej drugą grupę po Francuzach, a w napisanej przez niego książce Polska jest krajem, który najbardziej zyskał na zwycięstwach Napoleona. "Napoleon zatrzymał się w Warszawie, gdy wracał spod Moskwy do Francji i tu postanowił stworzyć niepodległe królestwo polsko-litewskie, którego królem został Józef Poniatowski" - dodał.

W środę były prezydent Francji będzie w Krakowie; w Collegium Novum odbierze z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego medal Plus Ratio Quam Vis i wystąpi na otwarciu konferencji historycznej na temat "Europa napoleońska i wojna 1812 roku".

Val,ry Giscard d'Estaing był prezydentem Francji w latach 1974-81. W 2001 roku został mianowany na przewodniczącego Konwentu do spraw Przyszłości Europy, w którym pracował nad projektem traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.(PAP)

gł/ son/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz