Notowania

kontrola
08.06.2010 19:41

Van Rompuy: w UE brakowało kontroli i koordynacji gospodarczej

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przyznał we wtorek w Rzymie po rozmowach z włoskimi politykami, że w UE brakowało systemu kontroli i koordynacji polityki gospodarczej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przyznał we wtorek w Rzymie po rozmowach z włoskimi politykami, że w UE brakowało systemu kontroli i koordynacji polityki gospodarczej. *

O trwającym kryzysie finansowym szef Rady Europejskiej rozmawiał z premierem Włoch Silvio Berlusconim i prezydentem Giorgio Napolitano.

Po spotkaniu w Kwirynale z prezydentem Napolitano Van Rompuy oświadczył: "W ostatnich latach, musimy to przyznać, nie rozwiązaliśmy zasadniczych problemów budżetu i gospodarki; zabrakło kontroli i koordynacji".

Dlatego zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej, aby całkowicie wyjść z kryzysu i unikać ataków spekulacyjnych na euro jeszcze "bardziej potrzeba zjednoczonej Europy". "Grupa zadaniowa, której mam zaszczyt przewodniczyć, wkrótce przedstawi konkretne propozycje, by zaradzić tym problemom" - dodał.

Instytucje unijne muszą jeszcze ściślej ze sobą współpracować - uważa Van Rompuy. "Trzeba bronić spójności działań między państwami członkowskimi strefy euro a pozostałymi członkami Unii Europejskiej" - powiedział szef Rady UE.

"Unia Europejska podjęła w ostatnim czasie epokowe decyzje, ale trzeba jeszcze bardziej pracować, by przekonać świat o naszej jedności działania i woli rozwiązywania problemów strukturalnych naszych gospodarek" - ocenił.

Na zakończenie spotkania z premierem Berlusconim przewodniczący Rady Europejskiej wyraził uznanie dla działań, podjętych przez rząd w Rzymie dla poprawy finansów publicznych.

"Włochy znajdują się w sytuacji budżetowej, w której odczuwa się kryzys gospodarczo-finansowy, ale chciałbym pogratulować panu Berlusconiemu wysiłków, podjętych na rzecz redukcji deficytu" - oświadczył Van Rompuy w kancelarii włoskiego premiera. (PAP)

sw/ ap/

Tagi: kontrola, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz