Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

VII Lubelski Festiwal Nauki

0
Podziel się

Ponad 800 różnych prezentacji, wykładów, pokazów w laboratoriach,
happeningów, wystaw, spektakli, konkursów z różnych dziedzin nauki obejmuje program VII Lubelskiego
Festiwalu Nauki, który uroczyście otwarto w sobotę w Lublinie.

bEgmHuJh

Ponad 800 różnych prezentacji, wykładów, pokazów w laboratoriach, happeningów, wystaw, spektakli, konkursów z różnych dziedzin nauki obejmuje program VII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który uroczyście otwarto w sobotę w Lublinie.

W tegoroczny festiwal pod nazwą "Nauka przygoda życia" zaangażowane są środowiska naukowe uczelni i instytutów naukowych z Lublina, Dęblina i Puław, ale także instytucje kultury, urzędy i media.

"Pragniemy uchylić drzwi uczelni, instytutów, muzeów i pozwolić podejrzeć co skrywają laboratoria, nad jakimi problemami łamią głowę nasi uczeni, przed jakimi pytaniami i wyzwaniami stoi współczesna kultura i cywilizacja" - powiedział rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Andrzej Dąbrowski. UMCS w tym roku pełni rolę koordynatora festiwalu.

bEgmHuJj

Festiwal uroczyście zainaugurował w sobotę koncert "Dwustronnie" w wykonaniu studentów wydziału artystycznego UMCS.

W niedzielę na terenie miasteczka akademickiego odbędzie się piknik naukowy. W jego programie zaplanowano liczne prezentacje i konkursy m.in. paradę zabytkowych samochodów, pokaz szermierki, plener malarski dla dzieci, pokazy i wykłady na temat przypraw kuchennych, bakterii salmonella, projektowania własnego ogrodu, udzielania pierwszej pomocy. Ponadto w ramach projektu "Wioska antyczna" zainscenizowana zostanie namiastka antycznego świata, w której zwiedzający będą mogli poznać m.in. potrawy ówczesnej kuchni, starożytne gry planszowe, czy uzbrojenie gladiatorów i rzymskich legionistów.

Festiwal potrwa siedem dni. W poszczególnych uczelniach i instytutach odbędą się pokazy i wykłady z różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, chemii, fizyki, matematyki, nauk o ziemi, nauk humanistycznych, języków obcych, medycyny, religii, rolnictwa.

Zaproponowane festiwalowe projekty wzbudziły duże zainteresowanie ze strony uczniów i nauczycieli szkół Lubelszczyzny. Już przed rozpoczęciem festiwalu zarezerwowanych zostało blisko 60 proc. miejsc na pokazy z limitowaną liczbą uczestników. Największą popularnością cieszą się różnego rodzaju prezentacje multimedialne - np. o mrowisku, o antycznych Pompejach, o zagrożeniach w korzystaniu z internetu, o wykorzystywaniu gier komputerowych do nauki angielskiego, czy o "bombowych" początkach życia na ziemi.

bEgmHuJp

Nie brakuje też chętnych do udziału w różnego rodzaju ćwiczeniach, warsztatach i pokazach eksperymentalnych z fizyki, chemii, czy biologii a także prezentacjach pracy badawczej naukowców z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury w różnych laboratoriach.

Na festiwalu wiele projektów dotyczy też różnych dziedzin sztuki. Chętni mogą wziąć udział w różnych warsztatach m.in. tańca, dramy, kostiumu teatralnego i stylizacji, wykonania portretu w glinie, czy malowania na jedwabiu. Oprócz tego można będzie zobaczyć m.in. musical "Prorock", spektakl prezentujący zwyczaje ludowe Ukrainy, czy wysłuchać koncertu muzyki Fryderyka Chopina.

W trakcie festiwalu odbędzie się też dwudniowy Kongres Studenckich Kół Naukowych "Tygiel" 2010. Jego uczestnicy będą dyskutować o swoich pasjach i zainteresowaniach, prezentować swoje badania i osiągnięcia w różnych panelach tematycznych: medyczno-chemicznym, humanistyczno-przyrodniczym, technicznym, a także podczas sesji w plenerze.

Festiwal zakończy się w piątek koncertem zespołu "Uniatowski Project".(PAP)

bEgmHuJq

ren/ jbr/

bEgmHuJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)