Notowania

wiadomości
10.11.2012 14:59

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

Ponad 800 pielgrzymów zgromadziła w sobotę VII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Zorganizował ją Caritas. Każdy w Kościele jest potrzebny, każdy ma swoje miejsce, imię; nikt nam tej godności nie może odebrać - mówił do zgromadzonych abp Wacław Depo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 800 pielgrzymów zgromadziła w sobotę VII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Zorganizował ją Caritas. Każdy w Kościele jest potrzebny, każdy ma swoje miejsce, imię; nikt nam tej godności nie może odebrać - mówił do zgromadzonych abp Wacław Depo.

Witający uczestników tegorocznej pielgrzymki jasnogórscy paulini przywoływali m.in. słowa papieża Benedykta XVI: "Kto wierzy, nigdy nie jest sam". Mszy św. odprawionej dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W homilii abp Depo mówił, że Bóg dał człowiekowi łaskę wiary we wspólnocie Kościoła. "Każdy w Kościele jest potrzebny, każdy ma swoje miejsce, swoje imię. Już od momentu chrztu zostaliśmy zapisani u Boga. Nikt nam tej godności nie może odebrać. Świat współczesny wydaje się wypychać te relacje między ludźmi, bo wie, że jak nie będzie jedności, wtedy będzie łatwiej rządzić i ogłupiać. A wiara zaprasza nas do bycia Kościołem, a więc wspólnotą ludzi, zgromadzonych w imię Boga i z Bogiem, przeżywającą swoją trudną rzeczywistość i nieznane jutro" - podkreślił abp Depo.

Nawiązując do ewangelicznego tekstu św. Pawła z listu do Filipian, metropolita zaakcentował, że tak, jak św. Paweł i dziś można "być sytym i głód cierpieć, korzystać z obfitości i doznawać niedostatku". "Tu nie chodzi tylko o niedostatek materialny. Tutaj chodzi przede wszystkim o zawierzenie Bogu każdego dnia" - wskazał.

Zaznaczył też, że nikt bardziej niż Jezus nie doświadczał paradoksów zawartych m.in. w Kazaniu na Górze. "Błogosławieni cisi, ubodzy, płaczący, prześladowani - przecież to on, jak tylko wszedł w ten świat, czy miał dom?" - pytał metropolita. Przypomniał ucieczkę rodziny Jezusa do Egiptu. "Od samego początku władza czyhała na jego życie, bo był konkurentem dla władzy" - zaznaczył.

Abp Depo zacytował słowa modlitwy Jana Pawła II do Maryi z 18 czerwca 1983 r.: "Powiedz Synowi! Powiedz Synowi o naszym trudnym +dziś+. Powiedz o naszym trudnym +dziś+ temu Chrystusowi, którego przyszliśmy zaprosić w całą naszą przyszłość. Ta przyszłość zaczyna się +dziś+ - i zależy od tego, jakie będzie nasze +dziś+" - modlił się wówczas Jan Paweł II na Jasnej Górze.

"Zauważmy, jak te słowa papieża są dziś aktualne. Poprzez nasz niepokój, bo +jutro+ tworzy się +dziś+. Ale rozumiemy, że nie można tworzyć przyszłości ludzi bez Boga, bez odniesienia się do Boga i jego praw - ustanawiając prawa, które są sprzeczne z naturą, z rozumem. Mówi się, że to się robi dla dobra polskiej matki, polskiego dziecka, Polski... Maryjo, powiedz Chrystusowi o nas" - wołał abp Depo.

Hierarcha wskazał, że Maryja jest "drzwiami do Boga objawionego w Chrystusie". "To jest znak rozpoznawczy dla wszystkich Polaków w kraju i za granicą. To jest nasza tożsamość, to jest nasz skarb. Dlatego niech Maryja () będąca wierną Bogu nieraz wbrew faktom, które przeżywała, uczy nas wierzyć i ufać wbrew nadziei" - zaakcentował abp Depo.

Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę odbyła się w sobotę po raz siódmy. Uczestniczyło w niej ok. 820 podopiecznych m.in. ośrodków prowadzonych w 19 diecezjach przez Caritas. Pierwszą pielgrzymkę zorganizowano w grudniu 2006 r. - z powołaniem się na myśli o bezdomnych zawartych w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego.

"Przyrzekamy dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem Domostwa naszego nie było głodnych, bezdomnych i płaczących" - napisał w tej modlitwie Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Śluby - napisane podczas pobytu prymasa w więzieniu - po raz pierwszy zostały wygłoszone 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze. (PAP)

mtb/ son/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz