Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VIII Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim

0
Podziel się:

70 śpiewaków weźmie udział w 8. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im.
Stanisława Moniuszki w dniach 11-17 maja 2013 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. "Ten konkurs to
promocja całej muzyki polskiej" - uważa prezydent konkursu Aleksandra Kurzak.

70 śpiewaków weźmie udział w 8. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w dniach 11-17 maja 2013 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. "Ten konkurs to promocja całej muzyki polskiej" - uważa prezydent konkursu Aleksandra Kurzak.

"Szukamy nie tylko dobrych głosów. Interesują nas przede wszystkim ciekawe osobowości" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej Andrzej Dobber, członek jury konkursu.

Organizatorzy podkreślali, że konkurs jest przede wszystkim szansą dla młodych, nieznanych jeszcze artystów na zaprezentowanie swojego talentu i znalezienia angażu. "W skład międzynarodowego jury konkursowego wchodzą wybitni przedstawiciele świata muzyki; autorytety, dyrektorzy i menedżerowie czołowych instytucji muzycznych oraz festiwali. To znakomita okazja dla młodych śpiewaków do pokazania się" - powiedziała Aleksandra Kurzak, jedna z najbardziej uznanych w świecie sopranistek polskich.

W skład jury konkursu wchodzą m.in.: Didier de Cottignies (Dyrektor artystyczny Orchestre de Paris), Tobias Hasan (Dyrektor ds. obsad i planowania Staatsoper Hamburg), Keiko Manabe (Producent wykonawczy Semperoper Dresden) i Izabella Kłosińska (solistka Teatru Wielkiego-Opery Narodowej).

W tym roku dwudniowe kwalifikacje do udziału w konkursie odbędą się na podstawie analizy nagrań. Zarejestrowanych zostanie 70 kandydatów, których przesłucha trzyosobowa Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Jolanta Żmurko, Agnieszka Rehlis, Romuald Tesarowicz.

"Kłopot polega na tym, że nie potrafimy w Polsce promować naszej własnej muzyki. Konkurs jest nie tyle próbą wypromowania Stanisława Moniuszki a raczej promowania polskiej sztuki - powiedziała Kurzak. - Muzyka polska często jest bardziej doceniana za granicą, niż w kraju. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje".

Konkurs został powołany do życia w 1992 roku z inicjatywy Marii Fołyn - śpiewaczki, reżyserki i animatorki kultury i propagatorki twórczości Stanisława Moniuszki. Repertuar konkursu obejmuje m.in. utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Konkurs odbywa się co trzy lata i adresowany jest przede wszystkim do młodych śpiewaków operowych z całego świata, którzy nie ukończyli jeszcze 35 lat (mężczyźni) i 33 lata (kobiety). Konkurs podzielony jest na trzy etapy; w każdym z nich uczestnicy muszą wykonać utwór kompozytora polskiego i zagranicznego. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)