Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 1400 szkołach akcja "Młodzi głosują" - prawybory parlamentarne

0
Podziel się:

W ponad 1400 szkołach w całej Polsce odbyły się w piątek szkolne prawybory
parlamentarne połączone z wyborami do samorządów uczniowskich, przeprowadzone w ramach akcji
"Młodzi głosują" - podali organizatorzy przedsięwzięcia z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W ponad 1400 szkołach w całej Polsce odbyły się w piątek szkolne prawybory parlamentarne połączone z wyborami do samorządów uczniowskich, przeprowadzone w ramach akcji "Młodzi głosują" - podali organizatorzy przedsięwzięcia z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Projekt "Młodzi głosują" ma charakter edukacyjny, skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku prawybory parlamentarne zostały celowo połączone z wyborami do samorządów uczniowskich, aby wskazać, jak ważne jest zachęcenie młodych ludzi do aktywności obywatelskiej.

Prawybory - organizowane w ramach projektu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej - zwyczajowo poprzedzane są w szkołach specjalnymi lekcjami na temat wyborów, zasad ich przeprowadzania i znaczenia udziału obywateli w wyborach. W szkołach uczestniczących w prawyborach tworzone są młodzieżowe komisje wyborcze, których zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Prowadzone są też kampanie, w czasie których uczniowie zachęcają dorosłych do udziału w wyborach.

Młodzi ludzie oraz ich nauczyciele - zarówno same prawybory i wybory, jak i kampanie profrekwencyjne - opisywali na bieżąco na stronie projektu "Młodzi głosują" http://www.ceo.org.pl/pl/mlodzi

"Przeprowadziliśmy jedną z bardziej zaskakujących akcji pt. +Mim+. Ulice miasta zostały opanowane przez aktorów, posługujących się jedynie gestami ciała, bez użycia głosu, czyli mimów. Członkowie klubu swoim nietuzinkowym przebraniem zachęcali mieszkańców miasta do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Reakcje przechodniów? Szok, połączony ze zdziwieniem, lekkim zakłopotaniem, ale też - co chyba najważniejsze - chwilą refleksji" - napisał nauczyciel z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7 w Radomsku.

"Młodzież z naszej szkoły wykonała szereg plakatów związanych z wyborami parlamentarnymi. Nakręcone zostały również wywiady z różnymi grupami społecznymi. Uczniowie wypełnili ankiety oraz otrzymali ulotki informacyjne w ramach projektu. Ponadto dnia 30.09.2011 w naszej szkole odbyły się prawybory parlamentarne" - tak akcję podsumowano w Zespole Szkół w Krzyżu Wielkopolskim.

"Wybory przebiegały w miłej atmosferze, nad ich przebiegiem czuwała młodzieżowa komisja wyborcza. Do udziału w wyborach uczniów zachęcały plakaty rozwieszone w szkole. Frekwencja w wyborach wskazuje, że uczniowie interesują się losem swojego kraju, choć wyniki głosowania były zaskakujące. Ciekawe, czy podczas wyborów 9 października padną podobne rozstrzygnięcia?" - to z kolei relacja z Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego W Warszawie.

"Wybory w naszej szkole cieszyły się nie tylko popularnością wśród gimnazjalistów, ale wzbudziły i zainteresowanie uczniów szkoły podstawowej. Dziękujemy wszystkim uczniom za czynny udział w wyborach" - to wpis z Gimnazjum w Pietrzykowicach.

Wyniki głosowania Centrum Edukacji Obywatelskiej upubliczni po 9 października 2011 roku, czyli dopiero po wyborach do parlamentu.

Projekt "Młodzi głosują" towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym w Polsce od 1995 r. Udział w tegorocznej edycji projektu mogły wziąć te szkoły, które zgłosiły się do organizatorów do 26 września. (PAP)

dsr/ ls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)