Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 2008 r. 87 tys. interwencji policji z powodu przemocy w rodzinie

0
Podziel się:

W 2008 r. policja przeprowadziła około 87 tys. interwencji z powodu
przemocy w rodzinie; 90 proc. dorosłych ofiar przemocy to kobiety, 40 proc. wszystkich ofiar
przemocy stanowią dzieci - wynika z przesłanej do Sejmu informacji rządu na temat polityki na rzecz
równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć.

W 2008 r. policja przeprowadziła około 87 tys. interwencji z powodu przemocy w rodzinie; 90 proc. dorosłych ofiar przemocy to kobiety, 40 proc. wszystkich ofiar przemocy stanowią dzieci - wynika z przesłanej do Sejmu informacji rządu na temat polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć.

W roku ubiegłym w 15 proc. przypadków interwencji domowych sporządzono tzw. niebieskie karty i stwierdzono 24,5 tys. przypadków znęcania się. Przestępstwo to zagrożone jest zasadniczo karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. W przypadku szczególnego okrucieństwa - do 10 lat więzienia.

Niebieska karta obowiązuje od 1998 roku; jest sporządzana przez policję w przypadkach interwencji przy przemocy domowej; dokumentuje sytuację i stanowi dowód w sprawach karnych o znęcanie się. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że sprawcami przemocy są w 95 proc. mężczyźni.

W informacji podkreślono, że nadal zdecydowana większość spraw o znęcanie się jest umarzana. Od lat utrzymuje się też tendencja do łagodnego karania sprawców przemocy; większość z nich otrzymuje niskie wyroki, przy czym w 90 proc. przypadków wymierzenia kary pozbawienia wolności zawiesza się jej wykonanie. 72 proc. sprawców dokonuje przemocy ponownie.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją kodeksu postępowania karnego, by umożliwić izolowanie sprawców przemocy w rodzinie od ich ofiar na etapie postępowania przygotowawczego. Rekomenduje się także szersze stosowanie środków przewidzianych w kodeksie karnym - tj. zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz nakazu opuszczania lokalu.

Od 2 kwietnia 2009 roku istnieje Zespół ds. Opracowania Zmian w Zakresie Ochrony Pokrzywdzonych Przemocą w Rodzinie, który ma przedstawić propozycje zmian dot. pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Planowane jest uruchomienie telefonu interwencyjnego dla ofiar przemocy domowej. Jednocześnie przygotowywane są jednolite standardy postępowania.(PAP)

dom/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)