Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 2014 r. w Gdyni ma powstać Muzeum Emigracji

0
Podziel się:

Muzeum Emigracji, poświęcone losom polskiej emigracji, zarówno tej
historycznej, jak i współczesnej, ma powstać w 2014 r. w Gdyni. Siedzibą Muzeum będzie zabytkowy
Dworzec Morski z lat 30.

Muzeum Emigracji, poświęcone losom polskiej emigracji, zarówno tej historycznej, jak i współczesnej, ma powstać w 2014 r. w Gdyni. Siedzibą Muzeum będzie zabytkowy Dworzec Morski z lat 30.

W poniedziałek w Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano projekt utworzenia Muzeum Emigracji. Do konieczności powstania takiej placówki zaproszonych gości, m.in. z Kancelarii Prezydenta, MSZ i parlamentu, przekonywały władze samorządowe Gdyni, a także sympatyzujący z ideą powołania muzeum artyści: Andrzej Seweryn, Małgorzata Szejnert i Paweł Huelle.

"Potrzeba upamiętnienia tak znaczącego etapu historii naszego kraju i procesu społecznego w polskim narodzie, jakim była emigracja, zainspirowała nas do podjęcia próby realizacji Muzeum Emigracji" - podkreślił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. "W naszym mieście powstały wyspecjalizowane instytucje i obiekty obsługujące ruch emigracyjny, to stąd wyruszano w daleką emigracyjną tułaczkę jednostkami oceanicznymi Polonia, Pułaski, Sobieski, Piłsudski, Batory" - przekonywał.

Według niego, Gdynia jako port transatlantycki była miejscem szczególnie związanym z emigracją. "Przez to +okno na świat+ kraj opuszczały tysiące rodaków. Praktycznie w każdym polskim domu odnaleźć można poruszającą rodzinną historię emigracyjną, a niemal wszyscy z nas mają licznych krewnych za granicą. Poprzez ten projekt możemy wspólnie wypełnić to historyczne zobowiązanie wobec milionów Polaków" - powiedział.

Muzeum Emigracji będzie miało siedzibę w zabytkowym, modernistycznym budynku Dworca Morskiego przy ul. Polska 1, który został zbudowany w 1933 r. dla obsługi ruchu pasażerskiego. Dworzec, który znajduje się przy wejściu głównym do portu gdyńskiego, w latach trzydziestych pełnił rolę macierzystej bazy pasażerskiej floty transatlantyckiej "GAL" (obsługującej linie: nowojorską i południowoamerykańską).

Muzeum ma zajmować ok. 6 tys. metrów kwadratowych, a jego ekspozycje mają wykorzystywać "współczesne techniki audiowizualne, wciągające odwiedzających do uczestnictwa w opowiadanej, pokazywanej, rozgrywającej się na oczach gości i przy ich uczestnictwie emigranckiej narracji, opowieści o losach rodaków wyjeżdżających i powracających do kraju". Ponadto, w muzeum planuje się odtworzyć wnętrza dawnych statków: fragment pokładu, emigranckie kabiny, jadalnię, które z kolei mają zobrazować warunki podróży dawnych polskich emigrantów wypływających do Stanów Zjednoczonych i Kanady lub krajów Ameryki Południowej.

"W ciągu najbliższych czterech lat w Gdyni takie Muzeum zbudujemy" - zadeklarował prezydent Gdyni. Podkreślił, że choć pomysł budowy placówki upamiętniającej losy polskiej emigracji powstał we władzach samorządowych, to do jego realizacji potrzebne jest wsparcie instytucji ponadregionalnych. "Upamiętnienie historii polskiej emigracji ma znaczenie dla całego narodu" - zaznaczył Szczurek.

W czerwcu br. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prezes Zarządu Morskiego Portu Handlowego S.A. Janusz Jarosiński podpisali list intencyjny, deklarując wolę wspólnych działań na rzecz powstania Muzeum Emigracji. Dworzec Morski wciąż jest własnością portu. Trwają studia prawno-dokumentacyjne nad wybraniem optymalnej formuły udostępnienia obiektu na rzecz placówki kulturalnej, jaką będzie muzeum. Także nad opracowaniem formuły przyszłego Muzeum oraz koncepcją rewitalizacji zabytkowego Dworca Morskiego - pogodzenia wymogów konserwatorskich i nowej muzealnej funkcji obiektu.

Honorowy patronat nad projektem powstania Muzeum Emigracji w Gdyni objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.(PAP)

nno/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)