Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 650. rocznicę UJ wznowiona zostanie Konferencja Mediów Publicznych

0
Podziel się:

W 2014 r., w 650. rocznicę powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, wznowiona
zostanie organizacja Konferencji Mediów Publicznych. List intencyjny w tej sprawie podpisali w
czwartek rektor UJ prof. Wojciech Nowak i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan
Dworak.

W 2014 r., w 650. rocznicę powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, wznowiona zostanie organizacja Konferencji Mediów Publicznych. List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek rektor UJ prof. Wojciech Nowak i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

Konferencje Mediów Publicznych, z udziałem przedstawicieli Telewizji Polskiej SA, Polskiego Radia SA, KRRiT i ekspertów, odbywały się w Krakowie w latach 2000-2005. Dyskutowano na nich o roli, przemianach i zadaniach mediów publicznych w Polsce. Konferencja ma być znów organizowana od 2014 r.

"Potrzebne jest miejsce do dyskusji o mediach publicznych z pewnym dystansem i namysłem. Uniwersytet Jagielloński te warunki spełnia" - mówił w czwartek w Krakowie przewodniczący KRRiT Jan Dworak. "Cyfryzacja zmienia pejzaż mediów i uwypukla rolę mediów publicznych, które w zróżnicowanym, pluralistycznym wielogłosie medialnym powinny pełnić rolę medium niezależnego od rynku i uniezależnionego od nadmiernego wpływów polityków; o tym chcemy rozmawiać" - powiedział Dworak.

Dodał, że wciąż nie zostały rozwiązane dwie ważne kwestie: sposób nakładania zadań na media publiczne i rozliczania z ich wykonania oraz finansowania mediów publicznych. "To finansowanie jest niewystarczające. Jeżeli media publiczne mają pełnić szczególną rolę i być uniezależnione od rynku, to musi istnieć przewidywalna i na właściwym poziomie opłata audiowizualna. Obecny abonament jest archaiczny, opiera się na starych zasadach rejestracji odbiorników, jest niewydolny i niesprawiedliwy" - powiedział Dworak. Dodał, że Polska w kwestiach abonamentu może się wzorować na rozwiązaniach stosowanych np. w Niemczach czy Czechach.

Przewodniczący KRRiT mówił, że ze strony rządu były już zapowiedzi ustawy o opłatach audiowizualnych, ale jej stworzenie, a przede wszystkim wdrożenie może - jak pokazuje przykład Niemiec - zająć kilka lat. "Przed nami jest jeszcze dyskusja, na co przeznaczyć te pieniądze w mediach publicznych, żeby one dobrze służyły społeczeństwu i jak je kontrolować" - powiedział Dworak.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak mówił, że realizacja misji przez media publiczne nie musi oznaczać propozycji nieciekawych dla odbiorców. "Media publiczne mogą być konkurencyjne dla komercyjnych - pod warunkiem, że będą dobrze robione. Na to rzadko zwraca się uwagę. Nasze konferencje mają to pokazać" - mówił prof. Nowak.

Prodziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ dr hab. Bogusław Nierenberg powiedział PAP, że w 2014 r. na konferencji, której gospodarzem będzie UJ we współpracy z KRRiT, mają spotkać się praktycy i teoretycy nie tylko z Polski, ale także z Europy, żeby możliwe było szersze spojrzenie na problemy polskich mediów publicznych i dyskusja o rozwiązaniach zastosowanych w innych krajach europejskich.

Na UJ do piątku potrwa przygotowana przez Zakład Zarządzania i Ekonomiki Mediów konferencja naukowa "Zarządzanie mediami, teoria i praktyka". Medioznawcy, teoretycy organizacji i zarządzania, ekonomiści oraz przedstawiciele mediów dyskutują, jak zarządzać mediami i gdzie szukać źródeł ich finansowania, by mogły one wypełnić swoje podstawowe funkcje. (PAP)

wos/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)