Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Afganistanie pożegnano poległego polskiego żołnierza

0
Podziel się:

#
dochodzą terminy przetransportowania ciała żołnierza do kraju i uroczystości pogrzebowych
#

# dochodzą terminy przetransportowania ciała żołnierza do kraju i uroczystości pogrzebowych #

15.10. Warszawa (PAP) - Żołnierze i pracownicy polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie pożegnali w piątek st. szer. Adama Szadę-Borzyszkowskiego, który poległ w czwartek.

"Będzie nam Ciebie brakowało - Twojej odwagi, młodości, hartu ducha" - mówił podczas ceremonii w bazie Ghazni dowódca polskich sił w operacji ISAF gen. Andrzej Przekwas. "Będziemy o Tobie pamiętać" - dodał.

Poległy żołnierz służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w 1. Batalionie z Leźnicy Wielkiej. Na misji miał stanowisko strzelca. Pozostawił żonę i synka. Za kilka dni miał wrócić do kraju z innymi żołnierzami dobiegającej właśnie końca siódmej zmiany polskiego kontyngentu.

Żołnierz zginął w czwartek podczas realizowania zadań patrolowych w okolicy bazy Warrior. Grupa, w której się znajdował, była odpowiedzialna za zabezpieczenie pracy saperów rozbrajających umieszczony przy drodze ładunek wybuchowy. Polacy zostali ostrzelani z moździerza, odłamki śmiertelnie go raniły. Drugi żołnierz został ranny, ma m.in. obrażenia twarzy; jego życiu nic nie zagraża.

Z informacji uzyskanych w piątek przez PAP w Dowództwie Wojsk Lądowych wynika, że ceremonia powitania w kraju poległego żołnierza planowana jest na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie na wtorek. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek w rodzinnej miejscowości żołnierza w woj. pomorskim.

St. szeregowy Adam Szada-Borzyszkowski jest 22. polskim żołnierzem, który zginął, realizując zadania w operacji ISAF. W Afganistanie trwa obecnie rotacja polskich sił - pod koniec miesiąca obowiązki formalnie przejmie ósma zmiana kontyngentu, w ramach której służyć będzie w ok. 2,6 tys. polskich wojskowych.(PAP)

ktl/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)