Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Białostockim Muzeum Wsi dzieci poznają ginące zawody

0
Podziel się:

Jak dawniej wyglądała kuźnia na wsi, jak wyplatano zabawki ze słomy,
robiono gliniane garnki czy ubijano masło - będą mogły dowiedzieć się dzieci i młodzież podczas
zajęć, które w poniedziałek rozpoczną się w Białostockim Muzeum Wsi. Zajęcia potrwają do piątku.

Jak dawniej wyglądała kuźnia na wsi, jak wyplatano zabawki ze słomy, robiono gliniane garnki czy ubijano masło - będą mogły dowiedzieć się dzieci i młodzież podczas zajęć, które w poniedziałek rozpoczną się w Białostockim Muzeum Wsi. Zajęcia potrwają do piątku.

"Piknik w skansenie" to impreza edukacyjna mająca popularyzować zawody i prace, które wykonywano dawniej na wsi. To też okazja, by spróbować samemu np. ubijać masło czy wypleść ze słomy jakąś drobnostkę - powiedział PAP koordynator projektu Przemysław Sianko z Białostockiego Muzeum Wsi, oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Zajęcia będą odbywać się na terenie skansenu. Skierowane są do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych. Sianko powiedział, że zainteresowanie szkół udziałem w zajęciach jest duże, a najwięcej zgłoszeń otrzymał do tej pory od grup z przedszkoli i szkół podstawowych, jest też kilka zgłoszeń klas gimnazjalnych. Poinformował, że wciąż są wolne miejsca.

Podczas zajęć dzieci będą mogły dowiedzieć się o ginących zawodach, jak kowal, garncarz czy plecionkarz, zobaczyć, jak wyglądała ich praca, a także spróbować np. zrobić naczynie na kole garncarskim. Zaprezentowana będzie też zabytkowa kuźnia z narzędziami, gdzie kowal zrobi pokaz kucia.

Sianko powiedział, że na wsiach coraz rzadziej można spotkać osoby, które zajmują się kowalstwem czy plecionkarstwem. Uważa, że to ważne, aby dzieci dowiedziały się o takich ludziach i ich pracy.

Dzieci będą mogły też wykonać inne wiejskie prace: ubić masło czy zrobić pranie przy użyciu ługu, zrobionego z popiołu. Odbędzie się też degustacja ubitego masła.

Dodatkowo uczestnicy zwiedzą wystawę "Troski i beztroski wiejskiego dziecka". Podzielona jest na trzy części: poświęconą niemowlęctwu, gdzie prezentowane są kołyski i ubranka, pracom i zabawom dzieci na wsi, zaprezentowana jest też sala szkolna.

Białostockie Muzeum Wsi gromadzi zbiory etnograficzne (głównie wyposażenie domów, różnego typu narzędzia rolnicze, kowalskie, stolarskie, sprzęty gospodarstwa domowego, ceramikę ludową, tkaniny i stroje), artystyczno-historyczne (dokumenty, pocztówki i in.) oraz zabytki techniki rolnej i leśnej. (PAP)

swi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)