Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: 255 lat British Museum, rekordowa liczba zwiedzających

0
Podziel się:

W 2013 r. Muzeum Brytyjskie (British Museum) odwiedziło 6,7 mln
zwiedzających, co oznacza 20-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r., a 19,5 mln osób weszło na
jego witrynę. Jest to rekord w 255-letniej historii placówki - ogłoszono w środę z okazji
jubileuszu.

W 2013 r. Muzeum Brytyjskie (British Museum) odwiedziło 6,7 mln zwiedzających, co oznacza 20-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r., a 19,5 mln osób weszło na jego witrynę. Jest to rekord w 255-letniej historii placówki - ogłoszono w środę z okazji jubileuszu.

W najbardziej ruchliwym dniu w ub.r., 16 sierpnia, liczba zwiedzających sięgnęła prawie 34 tysięcy osób, ale najbardziej oblężone przez gości muzeum było w lipcu, gdy liczba gości wyniosła niemal 748 tysięcy. W 1759 r., gdy Muzeum zainaugurowało działalność średnia liczba zwiedzających wynosiła 75 osób dziennie, a rocznie było to ok. 5. tys. zwiedzających.

Największą popularnością w ub. r. cieszyła się wystawa ilustrująca życie i zagładę Pompei i Herkulanum, którą od marca do września obejrzało 471 tys. ludzi. Powodzeniem cieszyła się też Shunga (japońska sztuka erotyczna) z lat 1600-1900, która przyciągnęła prawie 88 tys. zwiedzających.

Wystawa pompejańska była trzecią najbardziej kasową w historii Muzeum, po wystawie z 1972 r. o skarbach znalezionych w grobowcu faraona Tutanchamona i terakotowej armii ostatniego cesarza Chin prezentowanej w 2007 r.

Oprócz wystaw czasowych Muzeum ma stałą ekspozycję. Na liście pięciu najważniejszych zbiorów środowy "Daily Telegraph" umieścił na pierwszym miejscu freski z Partenonu, zwane też marmurami Elgina od nazwiska Lorda Thomasa Elgina, który przywiózł je w 1816 r. z Grecji, wówczas będącej pod panowaniem tureckim.

Na drugim miejscu jest tzw. skarb z Oxus - kolekcja 180 wyrobów ze złota i srebra pochodzących z Persji pod panowaniem dynastii Achemenidów z V w. p.n.e. Podobnego kunsztu złotniczego zdaniem gazety nie osiągnięto w Europie aż do czasów Renesansu.

Trzecie miejsce zajmuje kamień z Rosetty, na którym identyczna treść wyryta jest w trzech pismach: hieroglificznym, demotycznym egipskim i greckim. Ich analiza porównawcza umożliwiła francuskiemu egiptologowi Jean-Francois Champollionowi rozszyfrowanie hieroglifów.

Dwa inne skarby na liście pięciu najważniejszych w posiadaniu Muzeum zajmują: zestaw 82 figur szachowych wyrzeźbionych z kła morsa z końca XII w. znaleziony na wyspie Lewis w 1831 r. oraz mumia Katebet z 1250 r. p.n.e, starej kobiety, która przewodziła rytualnym śpiewom w świątyni w Tebach. (PAP)

asw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)