Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: BBC: Polki biorą lewe śluby z imigrantami spoza UE

0
Podziel się:

Korzystając z prawa pracy i pobytu w Wielkiej
Brytanii Polki zawierają za pieniądze fikcyjne małżeństwa z
obywatelami krajów spoza UE. Ułatwiają im w ten sposób wjazd do
Wielkiej Brytanii, uzyskanie prawa do pracy i pobytu - podała
telewizja BBC.

Korzystając z prawa pracy i pobytu w Wielkiej Brytanii Polki zawierają za pieniądze fikcyjne małżeństwa z obywatelami krajów spoza UE. Ułatwiają im w ten sposób wjazd do Wielkiej Brytanii, uzyskanie prawa do pracy i pobytu - podała telewizja BBC.

Konsul generalny RP Janusz Wach powiedział PAP, że ostatnio zaobserwowano statystyczny wzrost liczby Polek rejestrujących w konsulacie związki małżeńskie z Albańczykami.

W nadanym przez drugi program BBC magazynie "Newsnight" wystąpiło dwoje dziennikarzy - Polka i Macedończyk, którzy kontaktowali się z pośrednikami aranżującymi "lewe małżeństwa" na Wyspach Brytyjskich. Rozmowy filmowano ukrytą kamerą.

Dziennikarze sugerowali pośrednikom, że byliby gotowi zawrzeć małżeństwo za pieniądze. Polce proponowano m.in. wyjazd do Jordanii i pokrycie kosztów z tym związanych.

Ustawa z 2005 roku miała położyć kres praktykom aranżowania fikcyjnych małżeństw na terenie Wielkiej Brytanii i przymuszania do nich kobiet wbrew ich woli. Jednak od czasu jej uchwalenia - jak powiedziała reporterka BBC - "pojawił się nowy trend wchodzenia nielegalnych imigrantów w papierowe małżeństwa z obywatelkami z nowych krajów UE".

Obywatel kraju spoza Unii Europejskiej jako małżonek/małżonka obywatela państwa należącego do UE uzyskuje prawo wjazdu do Wielkiej Brytanii, pobytu i pracy na dwa lata, po czym może wystąpić o czasowo nieograniczone prawo pobytu. (PAP)

asw/ cyk/ ap/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)