Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania będzie dysponowała 225 głowicami jądrowymi

0
Podziel się

Arsenał atomowy Wielkiej Brytanii nie będzie przekraczał
225 głowic, z czego 160 będzie gotowych do natychmiastowego użycia - oświadczył w środę nowy
minister spraw zagranicznych tego kraju William Hague, ujawniając poufne dotychczas dane.

bEiKojuJ

Arsenał atomowy Wielkiej Brytanii nie będzie przekraczał 225 głowic, z czego 160 będzie gotowych do natychmiastowego użycia - oświadczył w środę nowy minister spraw zagranicznych tego kraju William Hague, ujawniając poufne dotychczas dane.

"Uważamy, że nadszedł czas, by bardziej otwarcie podejść do tematu uzbrojenia, którym dysponujemy" - powiedział Hague przed parlamentem.

"Uznaliśmy, że pomoże to zbudować klimat zaufania pomiędzy państwami dysponującymi bronią nuklearną i tymi, które jej nie mają, oraz przyczyni się do przyszłych wysiłków mających na celu redukcję liczby uzbrojenia nuklearnego na świecie" - dodał.

bEiKojuL

Oświadczenie to szef brytyjskiej dyplomacji złożył w czasie, gdy w Nowym Jorku w tym tygodniu ma się zakończyć międzynarodowa konferencja dotycząca Układu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej.

Na początku maja podczas otwarcia tej konferencji USA również ujawniły wielkość swojego arsenału nuklearnego, który pod koniec września 2009 roku składał się z 5113 głowic. Żadne oficjalne dane w tej sprawie nie były dostępne od roku 1961.

Podobne oświadczenie wygłosiła Francja w marcu 2008 roku, kiedy prezydent Nicolas Sarkozy w imię "przejrzystości" poinformował, że jego kraj dysponuje "mniej niż 300 głowicami". (PAP)

keb/ mc/

bEiKojuR

6309944

bEiKojvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)