Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Brown wręczył medale Bohatera Holokaustu

0
Podziel się:

Premier Gordon Brown po raz pierwszy wręczył we wtorek nowo ustanowione
odznaczenie - srebrny medal Bohatera Holokaustu (Hero of the Holocaust), honorujący Brytyjczyków,
którzy ratowali Żydów i inne prześladowane narodowości w czasie ostatniej wojny.

bEDZMKXp

Premier Gordon Brown po raz pierwszy wręczył we wtorek nowo ustanowione odznaczenie - srebrny medal Bohatera Holokaustu (Hero of the Holocaust), honorujący Brytyjczyków, którzy ratowali Żydów i inne prześladowane narodowości w czasie ostatniej wojny.

Medal z napisem "In the Service of Humanity" ("W Służbie Ludzkości") jest odznaczeniem państwowym. W czasie ceremonii na Downing Street wręczono je 26 krewnym osób odznaczonych pośmiertnie i dwóm nadal żyjącym.

Wśród odznaczonych pośmiertnie jest szkocka misjonarka protestancka Jane Haining, która prowadziła dziewczęcy sierociniec dla 400 Żydówek w Budapeszcie, a w 1944 roku po okupacji Węgier przez Niemcy odmówiła powrotu do Szkocji i została wysłana do Auschwitz, gdzie zginęła w czerwcu 1944 roku.

bEDZMKXr

Została uznana za "sprawiedliwą wśród narodów świata" przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Ma o niej powstać film z Emmą Thompson w roli tytułowej.

Inną odznaczoną jest Bertha Bracey z protestanckiej sekty kwakrów, która po tzw. kryształowej nocy w Niemczech dopomogła w ewakuacji 10 tys. żydowskich dzieci z Niemiec do Anglii za zgodą ich rodziców, a w 1945 r. dalszych 300, które przeżyły obóz koncentracyjny w czeskim Terezinie.

Major Frank Foley, pracownik wywiadu brytyjskiego w ambasadzie brytyjskiej w Berlinie, został pośmiertnie nagrodzony za to, że uratował ok. 10 tys. Żydów, wydając im fałszywe wizy.

Wśród wyróżnionych pozostających przy życiu jest sir Nicholas Winton, który umożliwił ucieczkę ponad 600 żydowskich dzieci z okupowanej Czechosłowacji do Anglii, oraz Denis Avey, który jako jeniec wojenny dopomógł żydowskiemu więźniowi z Niemiec w przeżyciu obozu koncentracyjnego Auschwitz.

bEDZMKXx

Premier Gordon Brown powiedział, że odznaczeni to ludzie, którzy nie zawahali się zająć odważnego stanowiska wobec uprzedzeń, nienawiści i nietolerancji i których postawa może być przykładem dla innych.

Odznaczenie Bohater Holokaustu zostało ustanowione przez Gordona Browna po jego wizycie w Auschwitz w kwietniu 2009 r. Brytyjski premier poparł plany zachowania obozu dla przyszłych pokoleń i ustanowienia Fundacji Auschwitz-Birkenau dla ich sfinansowania. Fundacja liczy na wkład finansowy ze strony brytyjskiego rządu.

Rząd brytyjski wspiera też finansowo program jednodniowych wizyt młodzieży z klas maturalnych z Anglii w obozie w Auschwitz. Dzieci te po powrocie dzielą się wrażeniami z rówieśnikami. Podobny program dofinansowuje też rząd Szkocji. (PAP)

asw/ dmi/ mc/

bEDZMKXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)