Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: CER: reforma rynku pracy w Polsce niewystarczająca

0
Podziel się:

Mimo godnych pochwały zabiegów mających na celu
reformę rynku pracy w Polsce panuje na nim zastój - napisali we
wstępie do swego raportu analitycy brytyjskiego ośrodka badawczego
CER (Centre for European Reform).

Mimo godnych pochwały zabiegów mających na celu reformę rynku pracy w Polsce panuje na nim zastój - napisali we wstępie do swego raportu analitycy brytyjskiego ośrodka badawczego CER (Centre for European Reform).

Ósmy z kolei raport na temat realizacji tzw. agendy lizbońskiej (The Lisbon Scorecard VIII) za 2007 rok opublikowano w poniedziałek.

Wskazując na spadek stopy bezrobocia w ostatnich trzech latach, raport CER podkreśla, że powodem tego jest duża imigracja Polaków do krajów Unii Europejskiej, a nie reforma rynku pracy. Mimo migracji zarobkowej stopa bezrobocia wśród młodzieży należy w Polsce do najwyższych w UE.

Raport zwraca uwagę na ciężar w postaci rozmaitych wymogów regulacyjnych, który dźwigają firmy działające na polskim rynku lub usiłujące na niego wejść. Określa go jako "jeden z najuciążliwszych w UE".

Odnotowując szybki wzrost gospodarki wyrażający się w niewysokim ujemnym saldzie obrotów bieżących rachunku płatniczego i niewielkim deficycie budżetowym, autorzy zaznaczają, że rząd musi zrobić więcej, jeśli wysoki poziom wzrostu ma się utrzymać w dłuższym czasie.

W ogólnej punktacji Polska została zaliczona do krajów, które muszą się bardziej starać. W tabeli umieszczona jest na przedostatnim, 26. miejscu tuż przed Maltą, wobec 27. lokaty w 2006 roku. Kraje najbardziej zaawansowane we wcielaniu agendy lizbońskiej to Dania, Szwecja, Austria, Holandia i Finlandia.

Według raportu wiele państw UE nadal nie zrealizowało wskaźników reform przyjętych w agendzie lizbońskiej z 2000 roku. Np. tylko dwa państwa wydają ponad 3,0 proc. PKB na badania i rozwój (w Polsce jest to 0,6 proc. PKB), nie wszystkim udało się osiągnąć wskaźnik zatrudnienia przekraczający 70 proc. ogółu ludności, a większość przekracza limity emisji CO2.

Inne dziedziny agendy lizbońskiej omawiane w raporcie to m.in. zwiększenie dostępu do technologii informatycznych i ich potanienie, pobudzenie konkurencyjności w sektorze telekomunikacji, demonopolizacja rynku dostaw energii dla ludności.

Wyrazem pozytywnych efektów wdrażania agendy lizbońskiej jest to, że wydajność pracy w UE rośnie szybciej niż w USA i po raz pierwszy od 10 lat gospodarka europejska rozwija się szybciej od gospodarki USA. W latach 2006-07 gospodarka Unii wygenerowała 7-8 mln miejsc pracy.

Raport ostrzega, że UE nie może spocząć na laurach, ponieważ stoi w obliczu trudnych decyzji gospodarczych w związku z obecnymi perturbacjami na globalnym rynku kredytowym i tendencjami protekcjonistycznymi, wywołanymi przez szybką ekspansję gospodarki Chin.

Agenda lizbońska stawia sobie za cel uczynienie gospodarki UE najbardziej konkurencyjną w świecie. (PAP)

asw/ klm/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)