Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Drugi projekt CCS z szansą na miliard funtów dofinansowania

0
Podziel się:

Brytyjski rząd podpisał wstępną umowę na dofinansowanie drugiego komercyjnego
projektu CCS. Projekt Peterhead przewiduje wyposażenie elektrowni gazowej w instalacje do
odzyskiwania CO2, a potem jego zatłaczanie do wyczerpanego złoża pod dnem Morza Północnego.

Brytyjski rząd podpisał wstępną umowę na dofinansowanie drugiego komercyjnego projektu CCS. Projekt Peterhead przewiduje wyposażenie elektrowni gazowej w instalacje do odzyskiwania CO2, a potem jego zatłaczanie do wyczerpanego złoża pod dnem Morza Północnego.

Brytyjski rząd zadeklarował chęć dofinansowania projektów CCS kwotą nawet miliarda funtów. Do ostatniego etapu przetargu zakwalifikowano dwa projekty - White Rose oraz właśnie Peterhead. Z pierwszym z inwestorów - konsorcjum firm Drax, Alstom, BOC oraz National Grid wstępną umowę podpisano na początku grudnia zeszłego roku.

Projekt Peterhead prowadzony jest przez Shell i koncern energetyczny SSE. Przewiduje on wyposażenie należącej do SSE elektrowni Peterhead w technologię CCS autorstwa Shella. Według inwestorów możliwe będzie odzyskanie nawet 10 mln ton dwutlenku węgla, który następnie zostanie przesłany rurociągami o długości około 100 km i zatłoczony do wyczerpanego złoża Goldeneye, na głębokości ponad 2 km pod dnem Morza Północnego.

Podpisanie wstępnej umowy nie oznacza jeszcze przyznania dofinansowania. Do końca 2015 roku oba konsorcja mają czas na przedstawienie szczegółowych planów inwestycyjnych. Wówczas rząd podejmie decyzję o dofinansowaniu jednego lub obu projektów. Do użytku miałyby one wejść przed 2020 rokiem.

Drugi z projektów, White Rose CCS przewiduje budowę nowej elektrowni węglowej o mocy 426 MW, wyposażonej w instalacje CCS. Dwutlenek węgla również w tym przypadku miałby być zatłaczany do wyczerpanego złoża pod Morzem Północnym.

Brytyjski rząd szacuje, że krajowe zdolności do składowania CO2 wynoszą około 70 mld ton (w postaci wyczerpanych złóż ropy i gazu oraz kawern solnych). Wystarczyłoby to do zmagazynowania dwutlenku węgla wyemitowanego przez brytyjską energetykę w ciągu 100 lat, przy obecnym poziomie emisji. (PAP)

mas/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)