Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W. Brytania: Ekspert ds. irackiej broni mógł zostać zamordowany

0
Podziel się

Brytyjski ekspert ds. irackiej broni masowego rażenia David Kelly nie zginął
śmiercią samobójczą, lecz został zamordowany. Tak podejrzewa sześciu wybitnych brytyjskich lekarzy,
którzy podjęli już kroki prawne, domagając się wszczęcia na nowo dochodzenia w sprawie okoliczności
jego śmierci - piszą sobotnie dzienniki "Daily Telegraph" i "Daily Mail".

bEgPZFfp

Brytyjski ekspert ds. irackiej broni masowego rażenia David Kelly nie zginął śmiercią samobójczą, lecz został zamordowany. Tak podejrzewa sześciu wybitnych brytyjskich lekarzy, którzy podjęli już kroki prawne, domagając się wszczęcia na nowo dochodzenia w sprawie okoliczności jego śmierci - piszą sobotnie dzienniki "Daily Telegraph" i "Daily Mail".

Według lekarzy dochodzenie koronera w sprawie śmierci 59-letniego specjalisty od mikrobiologii nigdy nie zostało zamknięte zgodnie z wymogami prawa i zakończono je zanim mogło się rozpocząć. W angielskim prawie sądowe dochodzenie koronera wszczyna się, gdy okoliczności śmierci są nienaturalne lub zachodzi podejrzenie, że spowodowała ją czyjaś ingerencja.

Zwłoki Kelly'ego znaleziono 18 lipca 2003 roku na zalesionym terenie w pobliżu jego domu w Oxfordshire, cztery miesiące po ataku na Irak. Oficjalnie podano, iż wziął dużą dawkę środków przeciwbólowych, podciął sobie tętnicę łokciową i zmarł w wyniku krwotoku. Wyników sekcji zwłok nigdy nie opublikowano. Znane jest tylko świadectwo zgonu, które lekarze kwestionują.

bEgPZFfr

Na krótko przed śmiercią Kelly został zdemaskowany przez brytyjski resort obrony jako źródło przecieku do BBC, które w oparciu o niego oskarżyło ówczesny rząd Wielkiej Brytanii o wyolbrzymianie domniemanego zagrożenia iracką bronią masowego rażenia.

Wszczęte z polecenia rządu specjalne dochodzenie na czele z Lordem Huttonem uznało, iż Kelly sam sobie odebrał życie i rząd nie ponosi winy za jego śmierć.

W związku z powołaniem komisji Lorda Huttona zawieszono prace koronera. Lekarze chcą wznowienia jego prac argumentując, iż zostały wstrzymane nieprawidłowo; ówczesny Lord Kanclerz Lord Falconer, kolega ze studiów ówczesnego premiera Tony'ego Blaira uznał, iż jest niepotrzebne, skoro okoliczności śmierci naukowca zbada komisja Lorda Huttona.

Jeśli dochodzenie zostanie wznowione, będzie to wydarzenie bez precedensu w angielskim systemie prawnym. Lekarze twierdzą, iż zgony spowodowane podcięciem tętnicy łokciowej, jak w przypadku śmierci Kelly'ego są niezwykle rzadkie. (PAP)

bEgPZFfx

asw/ ap/

bEgPZFfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)