Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Eleanor Catton laureatką literackiej nagrody Man Bookera

0
Podziel się:

Nowozelandzka pisarka Eleanor Catton została w we wtorek laureatką
literackiej nagrody Man Bookera za rok 2013. 28-letniej Catton przyznano ten laur za powieść "The
Luminaries".Została najmłodszą laureatką w 45-letniej historii tej nagrody.

bEslXBMB

Nowozelandzka pisarka Eleanor Catton została w we wtorek laureatką literackiej nagrody Man Bookera za rok 2013. 28-letniej Catton przyznano ten laur za powieść "The Luminaries".Została najmłodszą laureatką w 45-letniej historii tej nagrody.

Przewodniczący jury Robert Macfarlane określił liczącą 848 stron powieść, której akcja dzieje się w nowozelandzkich kopalniach złota w 1866 r., jako "zadziwiającą i bardzo, bardzo mądrą".

"+The Luminaries+ to wspaniała powieść, zadziwiająca w jej złożoności strukturalnej, wciągająca w akcję i magiczna w ukazywaniu świata pożądania i złota" - powiedział Macfarlane.

bEslXBMD

Bohaterem powieści Catton jest Walter Moody, który przybywa na pola złotonośne aby zdobyć fortunę i natychmiast zostaje wciągnięty w serię tajemniczych i tragicznych zdarzeń oraz usiłowania ich rozwikłania.

Catton podziękowała jej wydawcom za cierpliwość w oczekiwaniu na tak długie dzieło i umożliwieniu jej zgłębiania tematu bez nacisków nadania powieści bardziej komercyjnego charakteru. "Miałam cały czas swobodę w koncentrowaniu się na tym co wartościowe, a nie opłacalne" - powiedziała odbierając nagrodę.

Nagroda Man Bookera w wysokości 50 tys. funtów (79 tys. dolarów) przyznawana jest corocznie autorom ze Wspólnoty Narodów (wcześniej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów), Irlandii i Zimbabwe. (PAP)

jm/

bEslXBMJ

14813586

bEslXBNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)