Notowania

wiadomości
25.10.2013 09:17

W.Brytania: Historyczna fotografia: Elżbieta II z następcami tronu

Z okazji chrztu księcia George'a Alexandra Louisa opublikowano historyczną fotografię przedstawiającą 87-letnią Elżbietę II z trzema męskimi dziedzicami tronu: książętami Walii - Karolem, Cambridge - Williamem i trzymiesięcznym prawnukiem księciem George'em.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z okazji chrztu księcia George'a Alexandra Louisa opublikowano historyczną fotografię przedstawiającą 87-letnią Elżbietę II z trzema męskimi dziedzicami tronu: książętami Walii - Karolem, Cambridge - Williamem i trzymiesięcznym prawnukiem księciem George'em.

Komentatorzy nazywają fotografię "dynastycznym kwartetem Windsorów". Osoby na niej uwiecznione mogą zasiadać na brytyjskim tronie do końca stulecia. Niedawna zmiana zrównująca męskich i żeńskich potomków panującego monarchy w prawie do dziedziczenia tronu okazała się niepotrzebna - w dającej się przewidzieć przyszłości na tronie będą zasiadać mężczyźni.

"Fotografia jest wizualnym dowodem na to, co oznacza ciągłość monarchii" - zaznaczył korespondent BBC Nicholas Witchell. "Za sto lat będzie wiadomo, co osiągnęła każda z osób sportretowana na zdjęciu" - stwierdził.

Kolejna fotografia przedstawia książęcą parę Cambridge z dzieckiem. Na innej występuje tzw. ścisła rodzina królewska: Elżbieta II, jej syn, wnuk i prawnuk oraz książę Edynburga Filip, Camilla księżna Kornwalii - małżonka księcia Walii Karola, księżna Kate oraz książę Harry.

Ostatnia z serii czterech oficjalnych fotografii przedstawia ścisłą rodzinę królewską w towarzystwie osób z najbliższej rodziny księżnej Kate: matki, ojca, siostry i brata.

Autorem fotografii jest Jason Bell, który w przeszłości fotografował m.in. celebrytów: aktorkę Kate Winslet, aktualnego odtwórcę roli Jamesa Bonda - Daniela Craiga i piłkarza Davida Beckhama. Współpracował też z magazynami mody "Vogue" i "Vanity Fair". Księżna Kate zwróciła uwagę na fotografa, gdy obejrzała jego prace na wystawie w Narodowej Galerii Portretów.

Wszystkie cztery oficjalne zdjęcia opublikowane w czwartek późnym wieczorem wykonano na sofie w tzw. Porannym Pokoju w Clarence House, będącym oficjalną rezydencją następcy tronu księcia Walii Karola.

Fotografia panującego monarchy z przedstawicielami trzech pokoleń następców tronu ma swój precedens z 1894 r., gdy królowa Wiktoria (1837-1901) sfotografowała się z synem - późniejszym Edwardem VII, wnukiem - późniejszym Jerzym V oraz prawnukiem - późniejszym Edwardem VIII.

Urodzonego 22 lipca księcia George'a ochrzcił abp Canterbury Justin Welby w kaplicy pałacu św. Jakuba w środę. Był to pierwszy chrzest dziecka z rodziny królewskiej w tym miejscu od 25 lat.

Uroczystość miała charakter prywatny, obok ścisłej rodziny królewskiej zaproszono cztery osoby z rodziny księżnej Kate, rodziców chrzestnych i ich małżonków. Wśród rodziców chrzestnych nie było nikogo z tytułem królewskim.(PAP)

asw/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz