Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Kara więzienia poniżej 1 roku może być zniesiona

0
Podziel się:

Pękające w szwach brytyjskie więzienia skłoniły ich dyrektorów do wystąpienia
z radykalną inicjatywą zniesienia kary pozbawienia wolności poniżej 1 roku i zastąpienia jej
nadzorowaną, obowiązkową pracą społeczną - informuje we wtorek Press Association.

Pękające w szwach brytyjskie więzienia skłoniły ich dyrektorów do wystąpienia z radykalną inicjatywą zniesienia kary pozbawienia wolności poniżej 1 roku i zastąpienia jej nadzorowaną, obowiązkową pracą społeczną - informuje we wtorek Press Association.

Propozycja wzywająca rząd do dogłębnego przeglądu polityki penitencjarnej zostanie przedstawiona na dorocznej konferencji dyrektorów więzień rozpoczynającej się we wtorek w Buxton (Derbyshire) i zostanie poddana pod głosowanie.

Autorem propozycji jest Krajowy Komitet Wykonawczy Stowarzyszenia Dyrektorów Zakładów Karnych, który w razie jej przyjęcia przez konferencję przedstawi ją ministrowi sprawiedliwości Jackowi Strawowi.

"Stowarzyszenie ubolewa nad rosnącą populacją więzień, która w sierpniu br. sięgnęła nowego rekordu - 84 tys. osadzonych - i uznaje ten fakt za porażkę polityki penitencjarnej. Stowarzyszenie wzywa w związku z tym rząd do radykalnego przeglądu praktyk wymierzania kary pozbawienia wolności w celu niezwłocznego zaprzestania jej stosowania na okres krótszy niż 1 rok" - głosi projekt uchwały konferencji, przygotowany przez Komitet Wykonawczy.

Według stanu na 2 października karę pozbawienia wolności odbywało w brytyjskich więzieniach 84.354 osób. Liczba osadzonych wykazuje tendencję zwyżkową, mimo że ok. 2,5 tys. więźniów miesięcznie jest warunkowo zwalnianych.

Plany rządu przewidują zwiększenie pojemności więzień do 96 tys. w 2014 roku, ale specjaliści prawa karnego argumentują, że niezbędne jest przemyślenie praktyki zasądzania kary pozbawienia wolności wobec sprawców mniejszych wykroczeń, ponieważ prowadzi do przepełnienia zakładów karnych i jest nieskuteczna.

Dyrektorzy więzień chcą też zniesienia kontraktów zawieranych między rządem a firmami prywatnymi, na mocy których firmy te przejmują zarząd zakładów karnych. Domagają się też zwiększenia liczby miejsc w zamkniętych ośrodkach odwyku dla narkomanów i krytykują cięcia budżetu na więziennictwo. (PAP)

asw/ az/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)