Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Mandelson:UE winna złagodzić embargo wobec Chin

0
Podziel się:

Unia Europejska winna złagodzić embargo na eksport broni i
technologii wojskowych do Chin, wprowadzone po wydarzeniach na pekińskim placu Tiananmen w 1989
roku - zasugerował w czwartek brytyjski sekretarz stanu ds. biznesu Peter Mandelson.

Unia Europejska winna złagodzić embargo na eksport broni i technologii wojskowych do Chin, wprowadzone po wydarzeniach na pekińskim placu Tiananmen w 1989 roku - zasugerował w czwartek brytyjski sekretarz stanu ds. biznesu Peter Mandelson.

Jak informuje agencja Reutera, Mandelson - dawny unijny komisarz ds.handlu - powiedział, iż Bruksela winna "ponownie przeanalizować" dotychczasowe stanowisko w sprawie wiązania kwestii demokracji i poszanowania praw człowieka z porozumieniami handlowymi, podpisywanymi z innymi krajami.

UE w 2005 r. ugięła się pod presją USA, utrzymując embargo na eksport broni do Chin. Maldelson jest zdania, że w tym momencie argumenty na rzecz utrzymania restrykcji "były mocno przesadzone".

"Sądzę, że dysponujemy odpowiednimi mechanizmami kontroli eksportu pod względem bezpieczeństwa, mogącymi stanowić doskonałą alternatywę dla całkowitego embarga" - powiedział Mandelson na czwartkowym posiedzeniu w Londynie komisji parlamentarnej, która rozpatrywała obecny stan stosunków UE z Chinami.

Agencja Reutera podkreśla, iż wypowiedź Mandelsona nie dotyczy tylko Chin - Reuters przypomina, że w ubiegłym roku Rada Współpracy Zatoki Perskiej - ekonomiczny i polityczny blok sześciu państw tego regionu - zawiesiła rozmowy z Unią Europejską w związku ze stanowiskiem Brukseli ws. demokracji i praw człowieka. (PAP)

hb/

4388636

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)