Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Msza żałobna za wdowę po generale Andersie

0
Podziel się:

W kościele garnizonowym św. Andrzeja Boboli w Londynie odprawiono w środę
uroczystą mszę żałobną za zmarłą 29 listopada Irenę Andersową - wdowę po generale Władysławie
Andersie.

W kościele garnizonowym św. Andrzeja Boboli w Londynie odprawiono w środę uroczystą mszę żałobną za zmarłą 29 listopada Irenę Andersową - wdowę po generale Władysławie Andersie.

W kościele będącym sanktuarium Matki Boskiej Kozielskiej zebrało się około 300 kombatantów polskich Sił Zbrojnych, przedstawiciele ambasady RP, duchowieństwa, rodzina zmarłej z córką Anną-Marią, przyjaciele, żona prezydenta RP Anna Komorowska.

Mszę koncelebrował ks. Leszek Gołębiowski, który w modlitwie powszechnej modlił się też w intencji generała Władysława Andersa i jego żołnierzy poległych za ojczyznę.

Zmarłą pożegnali: wicemarszałek Senatu Grażyna Sztark, reprezentant prezydenta RP Waldemar Strzałkowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów Jan Ciechanowski oraz prezes Zrzeszenia Artystów Scen Polskich w Londynie Irena Delmar.

Odczytano listy od prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz od abpa Szczepana Wesołego.

"Mogłaby być wizerunkiem Polski tak, jak Marianna - Francji (...). Była niestrudzona w swej aktywności na rzecz wolnej, demokratycznej i suwerennej Polski" - napisał w swym liście Komorowski.

Prezydent złożył hołd pokoleniu żołnierskiej emigracji niepodległościowej, które odchodzi w przeszłość i było "mostem łączącym II i III RP".

Uroczystą oprawę mszy świętej zapewniła Kompania Reprezentacyjna WP. Po mszy miało nastąpić spopielenie zwłok. Prochy zostaną złożone w nieustalonym jeszcze terminie na cmentarzu na Monte Cassino.

Irena Anders, znana również jako Renata Bogdańska, była lwowianką, aktorką i piosenkarką, osobą powszechnie szanowaną i lubianą wśród polskiej emigracji w Londynie i w innych krajach. Była piosenkarką polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, solistką grupy teatralnej II korpusu, z którą przeszła szlak bojowy z Rosji przez Persję, Palestynę i Egipt do Włoch.

Po wojnie kontynuowała karierę artystyczną w Londynie. Występowała dla polskich widzów na całym świecie. Nagrywała piosenki dla Radia Wolna Europa, występowała w filmie i w Teatrze Mariana Hemara.

Z Londynu Andrzej Świdlicki(PAP)

asw/ aja/ mmp/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)