Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Nowy tartan w papiesko-szkockich kolorach

0
Podziel się:

Z okazji rozpoczynającej się w czwartek wizyty Benedykta XVI zaprezentowano w
Szkocji wykonany specjalnie na tę okazję, nowy wzór tradycyjnej szkockiej tkaniny wełnianej,
tartanu, łączący kolory papieskie i szkockie: niebieski, biały, zielony, czerwony i żółty.

Z okazji rozpoczynającej się w czwartek wizyty Benedykta XVI zaprezentowano w Szkocji wykonany specjalnie na tę okazję, nowy wzór tradycyjnej szkockiej tkaniny wełnianej, tartanu, łączący kolory papieskie i szkockie: niebieski, biały, zielony, czerwony i żółty.

Tartan zaprojektowany przez Amerykanina Matthew Newsome'a, dyrektora muzeum szkockich tartanów w Karolinie Północnej, otrzymał nazwę patrona Szkocji św. Niniana.

Każdy z elementów, które złożyły się na projekt, ma swoje symboliczne znaczenie. Na przykład biała linia składa się z ośmiu nitek, co symbolizuje osiem diecezji katolickich w Szkocji.

Biały kolor nałożony na niebieski nawiązuje do motywów szkockiej flagi, a biel występująca obok koloru żółtego jest nawiązaniem do barw Stolicy Apostolskiej.

Kolor zielony wyobraża mech porastający kamienie w Whithorn w południowo-zachodniej Szkocji, gdzie znajdują się najstarsze ślady chrześcijaństwa w tym kraju z końca IV wieku. Tam właśnie 1600 lat temu przybył św. Ninian z misją ewangelizacyjną. Drugim patronem Szkocji jest św. Andrzej, którego krzyż umieszczony jest na szkockiej fladze.

Elementy czerwone nawiązują do kardynała Johna Henry'ego Newmana, który kapelusz kardynalski otrzymał z rąk papieża Leona XIII w 1879 roku w wieku 78 lat. W niedzielę papież Benedykt XVI ma ogłosić kardynała Newmana błogosławionym.

Papieski tartan można nosić jako szkocki kilt, krawat, szalik, lub spódniczkę.

Pierwsze tartany z limitowanej serii otrzymało w prezencie od szkockiego kardynała Keitha O'Briena 129 posłów do parlamentu w Edynburgu, jako dowód wdzięczności za pomoc w przygotowaniu wizyty Benedykta XVI. (PAP)

asw/ keb/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)