Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Obraz Van Dycka odkryty dzięki telewizyjnemu show

0
Podziel się:

W Anglii odkryto dzięki programowi telewizji BBC obraz XVII-wiecznego
mistrza Antoona Van Dycka. Płótno kupił w sklepie z antykami za 400 funtów ksiądz Jamie McLeod,
nieświadomy jego wartości. Teraz chce ze sprzedaży obrazu ufundować kościelne dzwony.

bEsrFDeJ

W Anglii odkryto dzięki programowi telewizji BBC obraz XVII-wiecznego mistrza Antoona Van Dycka. Płótno kupił w sklepie z antykami za 400 funtów ksiądz Jamie McLeod, nieświadomy jego wartości. Teraz chce ze sprzedaży obrazu ufundować kościelne dzwony.

Portret mężczyzny z brodą i wąsami, w białej kryzie i ciemnym stroju, został zidentyfikowany jako prawdziwy Van Dyck w programie "Antiques Roadshow". Na ozdobnej ramie widnieje tabliczka "Sir A. Van Dyck", ale dopiero prezenterka programu Fiona Bruce uznała, że warto sprawdzić autentyczność obrazu. Jej uwagę zwrócił charakterystyczny sposób, w jaki namalowane są oczy i nos postaci.

Ks. McLeod zgodził się na renowację, a autentyczność obrazu potwierdził jeden z badaczy Van Dycka - Christopher Brown.

bEsrFDeL

Wartość płótna szacowana jest na ok. 400 tysięcy funtów (prawie 2 mln złotych). Jest to najcenniejsze odkrycie, jakie poczyniono w trakcie 36 lat nadawania programu "Antiques Roadshow" - podkreśla BBC.

Antoon Van Dyck (1599-1641) jest malarzem flamandzkiego baroku. Urodził się w Antwerpii, w latach 1632-1640 mieszkał w Londynie i był nadwornym malarzem Karola I. Pochowano go w londyńskiej katedrze św. Pawła. (PAP)

awl/ jra/

int. arch.

bEsrFDfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)