Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Obrona Assange'a: nie ma potrzeby ekstradycji

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko obrony
#

# dochodzi stanowisko obrony #

07.02. Londyn (PAP/AP) - Obrońcy założyciela demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks Juliana Assange'a powiedzieli w poniedziałek w czasie rozprawy, że nie ma potrzeby wydania go Szwecji, ponieważ jest on chętny do współpracy ze szwedzką prokuraturą na terenie W. Brytanii.

Przed sądem pokoju (Belmarsh Magistrates' Court) w Londynie rozpoczęło się w poniedziałek postępowanie ekstradycyjne przeciwko Assange'owi, wszczęte na wniosek Szwecji.

Szwedzka prokuratura chce go przesłuchać w związku z oskarżeniami dwóch kobiet, które zarzucają mu atak seksualny i molestowanie, czemu Assange zaprzecza.

Obrońcy 39-letniego Australijczyka chcą przekonać sąd do odrzucenia szwedzkiego wniosku na podstawie argumentów formalnoprawnych. Przed rozprawą opublikowali streszczenie swego stanowiska.

Twierdzą, że szwedzka prokurator Marianne Nye "nie jest ani uprawnionym, ani właściwym" organem sądowym do wystąpienia z Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) wobec Assange'a, ponieważ formalnie Australijczyk nie został o nic oskarżony.

Ponieważ Szwedzi nie wykazali, że mają zamiar aresztować Assange'a, a wniosek o ekstradycję dotyczy przesłuchania go, to ENA jest nadużyciem procedury prawnej. Jest też środkiem niewspółmiernym w stosunku do meritum zarzutów, ponieważ szwedzka prokuratura - jeśli chce - może przesłuchać Assange'a z pomocą łącza internetowego lub brytyjskiej policji, co czyni ENA zbędnym - argumentują.

Zdaniem obrony wykroczenia (m.in. seksualne przymuszanie i molestowanie), mające być podstawą ENA, nie kwalifikują się do postępowania ekstradycyjnego, ponieważ nie są przestępstwami w rozumieniu prawa w Anglii.

Ostatni argument dotyczy naruszenia zasad niepisanej brytyjskiej konstytucji dającej każdemu prawo do sprawiedliwego procesu.

Wcześniej adwokaci posługiwali się głównie argumentem praw człowieka. W myśl niego Assange nie może liczyć w Szwecji na rzetelny proces, ponieważ sprawy o przestępstwa seksualne toczą się tam przy drzwiach zamkniętych (w Anglii są otwarte, choć nie wolno ujawniać danych osobowych ofiary) i w odróżnieniu od postępowania sądowego w Anglii rozpatrywane bez udziału ławy przysięgłych.

Australijczyk i jego prawnicy sądzą, że ewentualne wydanie go Szwedom oznaczałoby, że mógłby zostać odesłany do USA i trafić do Guantanamo pod sfabrykowanym zarzutem terroryzmu polegającego na wykradzeniu i ujawnieniu państwowych tajemnic USA, a nawet skazany na śmierć.

Assange przybył do sądu w towarzystwie swej adwokatki Jennifer Robinson i nie odpowiedział na pytania wykrzyczane do niego przez dziennikarzy.

Tuż przed otwarciem rozprawy przybyła do sądu także popierająca go milionerka Jemima Khan, córka znanego finansisty Jamesa Goldsmitha i siostra posła do Izby Gmin.

Portal internetowy Wikileaks stał się znany na całym świecie po opublikowaniu tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej. (PAP)

asw/ ksaj/ mw/ bk/

8287166 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)