Notowania

wielka brytania
20.05.2010 14:00

W.Brytania: Opublikowano tekst porozumienia koalicyjnego

Torysi i liberałowie odsunęli od władzy laburzystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Wielkiej Brytanii opublikowano tekst porozumienia koalicyjnego Partii Konserwatywnej z Liberalnymi Demokratami. Torysi i liberałowie wspólnymi siłami odsunęli od władzy laburzystów w wyniku wyborów z 6 maja.

_ - Pieniędzy jest mniej, ale nie oznacza to, że nasze ambicje są małe _ - powiedział wicepremier Nick Clegg (na zdjęciu z premierem Davidem Cameronem) z okazji opublikowania tekstu porozumienia. _ Rząd może zrobić wiele pożytecznych rzeczy oprócz wydawania pieniędzy _ - zaznaczył. Według niego koalicja _ kryje w sobie potencjał wielkiego rządu reformatorskiego _.

Wypowiadając się na spotkaniu z udziałem premiera Davida Camerona, ministra ds. biznesu Vince'a Cable'a, szefowej MSW Theresy May i ministra finansów George'a Osborne'a, Clegg wskazał, że podstawowe zasady tkwiące u podłoża porozumienia koalicyjnego to: wolność, sprawiedliwość i odpowiedzialność.

Dokument _ Nasz program dla rządu _ wynegocjowany przez obie partie w następstwie wyborów 6 bm., które nie wyłoniły partii dysponującej bezwzględną większością głosów, Clegg i Cameron nazywają _ historycznym _.

_ - Jesteśmy zgodni co do tego, że pierwszoplanowym zadaniem rządu jest uporanie się z deficytem (finansów publicznych) _ - podkreślił Clegg.

Źródłem deficytu jest nadzwyczajna pomoc poprzedniego laburzystowskiego rządu dla sektora bankowego, obejmująca m. in. rekapitalizację, gwarancje i ubezpieczenie tzw. toksycznych aktywów. Wydatki z tego tytułu rząd Gordona Browna poniósł w okresie spadku przychodów podatkowych i wyższych nakładów finansowych na cele socjalne w okresie recesji.

Tegoroczny deficyt finansów publicznych prognozowany jest na ponad 160 mld funtów (ok. 12 proc. PKB), co czyni go zbliżonym do greckiego. Do 1 lipca rząd ma ogłosić nadzwyczajny budżet, zawierający szczegóły cięć wydatków i podwyżek podatków. W obecnym roku finansowym wydatki rządu mają się zmniejszyć o 6 mld funtów szterlingów.

34-stronicowy dokument obejmuje m. in. bankowość, wolności obywatelskie, obronę, UE, środowisko, imigrację, świadczenia socjalne i reformę polityczną.
Rząd chce uprościć system świadczeń socjalnych (ulg i zapomóg), wprowadzić rozwiązania w zakresie podatku korporacyjnego, które mają w tym względzie uczynić W. Brytanię najbardziej konkurencyjnym państwem w G20, zwiększyć nakłady na oświatę dla najuboższych oraz dopuścić prywatny kapitał do poczty, zachowując jej status instytucji publicznej.

Rząd rozszerzy zakres dostępu do oficjalnej informacji (Freedom of Information), wycofa się z planów wprowadzenia kart tożsamości (odpowiednik dowodów osobistych w Polsce), zadba o to, by ustawodawstwo antyterrorystyczne nie było nadużywane do ograniczenia swobód i wolności obywatelskich. Izba Lordów ma być obieralna, kadencja Izby Gmin ściśle określona czasowo.

Program rządu przewiduje również zwiększenie ochrony konsumenta. Opakowania produktów żywnościowych mają zawierać zrozumiały opis składników, posiadacze kart kredytowych będą chronieni przed łupieskimi odsetkami, a klienci banków przed ukrytymi opłatami.

W.Brytania zachowa potencjał odstraszania nuklearnego (Trident), ale koszty jego nowej generacji będą ściśle monitorowane. Byli żołnierze czynnej służby przechodzący do cywila otrzymają pomoc w studiach uniwersyteckich.

Policja będzie publikować comiesięczne statystyki przestępczości na szczeblu lokalnym. Dumpingowa sprzedaż alkoholu będzie zakazana. Sklep sprzedający alkohol nieletnim zostanie zamknięty. Nowym pomysłem na plagę nożownictwa wśród nastolatków jest nałożenie na szpitale obowiązku informowania policji o pacjentach leczonych z powodu pchnięcia nożem.

Umowa o ekstradycji z USA zostanie skorygowana tak, by nie uprzywilejowywała Amerykanów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Przewaga torysów w Wielkiej Brytanii topnieje** ]( http://news.money.pl/artykul/przewaga;torysow;w;wielkiej;brytanii;topnieje,70,0,593990.html )
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/przewaga;torysow;w;wielkiej;brytanii;topnieje,70,0,593990.html )[ **Liberałom zostali już tylko konserwatyści** ]( http://news.money.pl/artykul/liberalom;zostali;juz;tylko;konserwatysci,219,0,619227.html )
Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz