Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W. Brytania: Oznakowanie żywności wprowadza konsumentów w błąd

0
Podziel się

Oznakowanie żywności wprowadza brytyjskich konsumentów w błąd i powoduje, że
gospodarstwa domowe wyrzucają do śmieci produkty wciąż jeszcze nadające się do spożycia. Rząd
zapowiedział zmianę sposobu oznakowania, aby zmniejszyć ilość odpadów.

bDeYgZgB

Oznakowanie żywności wprowadza brytyjskich konsumentów w błąd i powoduje, że gospodarstwa domowe wyrzucają do śmieci produkty wciąż jeszcze nadające się do spożycia. Rząd zapowiedział zmianę sposobu oznakowania, aby zmniejszyć ilość odpadów.

Napis "sell by" (sprzedaj przed datą na opakowaniu), lub "display until" (wystawiaj na półce do wskazanego terminu), będące instrukcją producenta dla sprzedawcy, traktowane są przez konsumentów błędnie jako nieprzekraczalna data przydatności produktu do spożycia.

Podobnie traktowany jest napis "best before" (najwyższa jakość przed datą określoną na opakowaniu). Nie musi on oznaczać, że dany produkt po tej dacie nie nadaje się do spożycia, lecz jedynie to, że producent po tym terminie nie gwarantuje jego najwyższej jakości.

Mimo to zalecenia "sell by" oraz "best before" powszechnie traktowane są tak, jakby oznaczały to samo, co "use by" (zużyj przed datą na opakowaniu).

bDeYgZgD

Według sondażu sieci supermarketów Morrisons 55 proc. konsumentów pozbywa się produktu z napisem "best before" po upływie daty na opakowaniu. Tylko z powodu niezrozumienia sensu tego zalecenie na śmietniku ląduje 450 tys. ton żywności rocznie.

Wśród powodów zamieszania wskazuje się również to, że producenci umieszczają napisy "use by" tam, gdzie nie jest to prawnie wymagane - np. na chlebie.

Brytyjska agencja rządowa odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności Food Standards Authority nosi się z zamiarem wprowadzenia standardowego oznakowania "use before", czyli zużyj produkt przed określoną datą. To maksymalny i bezpieczny dla zdrowia termin spożycia produktu.

Inne plany rządu przewidują zrezygnowanie ze specjalnych ofert, kiedy dwa takie same produkty można otrzymać płacąc tylko za jeden. Badania wykazują bowiem, że konsumenci często wyrzucają drugą, darmową sztukę.

bDeYgZgJ

Rząd przymierza się też do likwidacji nadmiernej ilości opakowań poprzez wprowadzenie dodatkowych punktów recyklingu puszek aluminiowych, szkła i papieru.

Statystyczne brytyjskie gospodarstwo domowe wyrzuca rocznie do śmieci produkty żywnościowe o wartości 610 funtów, co w skali całego kraju przekłada się na 10 mld funtów rocznie. Ilość zbędnych opakowań w przeliczeniu na statystyczne gospodarstwo oceniana jest na 200 kg rocznie. (PAP)

asw/ awl/ ap/

bDeYgZhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)