Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Podsłuchowa afera, procesy wiszą w powietrzu

0
Podziel się:

Gwiazdy filmowe, sportowcy, politycy i inne osobistości życia publicznego
skontaktowały się z prawnikami po ujawnieniu, iż były podsłuchiwane przez prywatnych detektywów
wynajętych przez brytyjski tabloid "News of the World" ("NoW") - donoszą piątkowe media.

Gwiazdy filmowe, sportowcy, politycy i inne osobistości życia publicznego skontaktowały się z prawnikami po ujawnieniu, iż były podsłuchiwane przez prywatnych detektywów wynajętych przez brytyjski tabloid "News of the World" ("NoW") - donoszą piątkowe media.

Według "Guardiana", "NoW" wchodzący w skład imperium prasowego Ruperta Murdocha wypłacił niektórym podsłuchiwanym 1 mln funtów, by zatuszować sprawę, z czego 700 tys. funtów miał otrzymać Gordon Taylor ze Związku Piłki Nożnej w drodze pozasądowej ugody.

"Guardian", który wiedział o procesie wytoczonym przez Taylora News Corp. - koncernowi mediów Ruperta Murdocha - zorientował się, że sprawa ma duży zasięg i szczegółowo ją badał.

W związku z tymi rewelacjami ogłoszono wszczęcie trzech dochodzeń: prokuratorskiego, parlamentarnego i na szczeblu komisji rozpatrującej skargi na prasę.

Scotland Yard ze swej strony nie zamierza zajmować się tą sprawą. Komórka Scotland Yardu badała wcześniej tylko jeden z aspektów tej samej afery związany z podsłuchem członków rodziny królewskiej.

Wynikiem dochodzenia było skazanie w styczniu 2007 r. redaktorów "NoW" Clive'a Goodmana pisującego na temat rodziny królewskiej i prywatnego detektywa Glena Mulcaire na kary po 4 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

W następstwie skandalu z funkcji redaktora naczelnego "NoW" ustąpił Andy Coulson, który obecnie jest szefem PR-u lidera Partii Konserwatywnej Davida Camerona.

Cameron oświadczył, że mimo, iż "NoW" zaangażowany był w podsłuchowy skandal w okresie, gdy Coulson był redaktorem naczelnym, nie zamierza go zwolnić, ponieważ dał mu, jak się wyraził, "drugą szansę".

Wśród podsłuchiwanych z inspiracji tabloidu poszukującego niedyskrecji z prywatnego życia celebrytów wymienia się m.in. trenera klubu Manchester United Alexa Fergusona, aktorkę Gwyneth Paltrow i czołowego polityka Partii Pracy Johna Prescotta.

Ogółem w wyrafinowany sposób podsłuchiwano ok. 200-300 osób.

W skład imperium prasowego Ruperta Murdocha na brytyjskim rynku mediów wchodzą cztery tytuły prasowe "NoW", "The Sun", "The Times" oraz "The Sunday Times". Częścią składową imperium są także mocno obecne na brytyjskim rynku Sky TV, portal MySpace oraz dziennik "Wall Street Journal". (PAP)

asw/ ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)