Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Prasa: Mosad wykradł syryjskie tajemnice nuklearne

0
Podziel się

Izraelski wywiad Mosad z końcem 2006 r. przeprowadził tajną operację w
Londynie, wykradając syryjskie tajemnice nuklearne z laptopa w londyńskim hotelu, pozostawionego
tam przez nieuwagę przez Syryjczyka - donosi tygodnik "Sunday Times".

bEgRrjMB

*Izraelski wywiad Mosad z końcem 2006 r. przeprowadził tajną operację w Londynie, wykradając syryjskie tajemnice nuklearne z laptopa w londyńskim hotelu, pozostawionego tam przez nieuwagę przez Syryjczyka - donosi tygodnik "Sunday Times". *

Efektem tego wywiadowczego wyczynu było zbombardowanie za zgodą Amerykanów syryjskich instalacji naftowych we wrześniu 2007 r. - twierdzi gazeta, powołując się na opublikowaną w Izraelu książkę "Izrael kontra Iran: tajna wojna".

Według jej autorów wywiad przechwycił dokonaną przez internet rezerwację hotelu na nazwisko Syryjczyka, którego namierzył, i zorientował się, że ma on w planach przyjazd do Londynu.

bEgRrjMD

Mosad skierował do Londynu trzy ekipy. Zadaniem pierwszej z nich było rozpoznanie na lotnisku Syryjczyka, który przyleciał do Londynu pod innym nazwiskiem. Druga śledziła jego ruchy, a trzecia zainstalowała się w tym samym hotelu.

Pierwszego dnia pobytu Syryjczyk zabrał swojego laptopa na umówione spotkania, ale drugiego zostawił w hotelu, gdy przed wyjazdem na lotnisko udał się na zakupy. W czasie, gdy jedna ekipa agentów nie spuszczała go z oka, druga włamała się do jego pokoju hotelowego, skopiowała dane z twardego dysku i zainstalowała na laptopie trojana (oprogramowanie szpiegowskie), pozwalającego zdalnie monitorować każdy ruch na klawiaturze.

W kilka godzin później zawartość twardego dysku odczytano w Tel Awiwie. Znaleziono na nim dane i projekt reaktora Al-Kibar w pobliżu Deir ez-Zor, pustynnym mieście oddalonym o 120 km od granicy syryjsko-irackiej.

"Projekt oparty na rozwiązaniach północokoreańskich pokazywał, że Syria miała tajny program nuklearny, którego istnienia na Zachodzie nikt nie podejrzewał" - zaznaczył "Sunday Times".

bEgRrjMJ

Syryjczyk, w którego laptopie znaleziono dane na temat tajnego programu, stał się dla Mosadu zbyt cenny, by go wyeliminować. Gdyby nie to, z wyprawy do Londynu już by nie wrócił - zaznacza izraelskie źródło.

Nalot izraelskiego lotnictwa z 5 września 2007 r. poprzedziło zebranie dowodów rzeczowych m. in. próbek ziemi w pobliżu miejsca syryjskich instalacji, które przedstawiono Amerykanom. Pilotów powracających z nalotu witał osobiście na płycie lotniska ówczesny premier Ehud Olmert.(PAP)

asw/ kar/

bEgRrjNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)