Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Proces w sprawie afery podsłuchowej we wrześniu 2013 roku

0
Podziel się:

Na 9 września roku 2013 wyznaczono w środę termin procesu w sprawie
wykorzystywania podsłuchów przez nieistniejący już tabloid "News of the World" (NotW) z imperium
Ruperta Murdocha. Decyzja zapadła po stawieniu się w sądzie kilku osób oskarżonych w aferze.

Na 9 września roku 2013 wyznaczono w środę termin procesu w sprawie wykorzystywania podsłuchów przez nieistniejący już tabloid "News of the World" (NotW) z imperium Ruperta Murdocha. Decyzja zapadła po stawieniu się w sądzie kilku osób oskarżonych w aferze.

Przed sądem na wstępnym przesłuchaniu stawili się, jak pisze AFP, m.in. "królowa tabloidów" Rebekah Brooks i były doradca premiera Davida Camerona - Andy Coulson.

Kolejne wstępne przesłuchanie wyznaczono na 12 i 13 grudnia - zdecydował sędzia Adrian Fulford.

Sprawa obejmuje zarówno kwestię przechwytywania zapisów poczty głosowej kilkuset osób, jak i utrudnianie pracy śledczym.

Rebekah Brooks i Andy Coulson są byłymi redaktorami naczelnymi NotW - tabloidu, który przestał się ukazywać w lipcu r. 2011 i który wchodził w skład imperium prasowego Ruperta Murdocha.

Coulson i Brooks znaleźli się w grupie osób, którym postawiono zarzuty w związku z ich rolą w przechwytywaniu rozmów ponad 600 ludzi.

Zamieszanie w skandal Coulsona i Brooks, byłej znajomej Camerona, sprawiło, że ujawnienie podsłuchów przekształciło się w skandal polityczny na skalę krajową, który unaocznił niejasne powiązania między najważniejszymi politykami, policją i mediami.

Tzw. afera podsłuchowa wstrząsnęła w zeszłym roku brytyjskimi mediami. Jej głównym ośrodkiem był "News of the World", który wynajmował hakerów i prywatnych detektywów, by włamywali się do skrzynek głosowych w telefonach znanych osobistości i ofiar przestępstw, aby zdobyć informacje. Po upublicznieniu afery gazeta przestała się ukazywać.(PAP)

mmp/ mc/

12303105 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)