Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Prudential chce zgromadzić 14,5 mld funtów

0
Podziel się

Ubezpieczeniowy gigant Prudential ogłosił w poniedziałek, że chce zgromadzić
od swych udziałowców 14,5 mld funtów (21 mld USD). Jest to największa w historii londyńskiego city
emisja akcji dla istniejących udziałowców przebijająca poprzedni rekord ustanowiony przez bank
HSBC.

bEgtEuSZ

Ubezpieczeniowy gigant Prudential ogłosił w poniedziałek, że chce zgromadzić od swych udziałowców 14,5 mld funtów (21 mld USD). Jest to największa w historii londyńskiego city emisja akcji dla istniejących udziałowców przebijająca poprzedni rekord ustanowiony przez bank HSBC.

Dodatkowy kapitał Prudential (w skrócie Pru) chce przeznaczyć na przejęcie azjatyckiej grupy ubezpieczeniowej AIA obecnie należącej do amerykańskiego towarzystwa reasekuracyjnego AIG.

Do ogłoszenia emisji Pru przymierzało się od dwóch tygodni, ale zmuszone było wstrzymać się z powodu zastrzeżeń wyrażanych przez regulatora londyńskiego City - FSA (Financial Services Authority) obawiającego się, że połączona operacja Prudential-AIA nie będzie wystarczająco skapitalizowana.

bEgtEuTb

Dla uśmierzenia tych obaw Pru zgodziło się na nowy mechanizm nadzoru ze strony FSA.

Jeśli udziałowcy poprą te strategiczne plany Prudentialu, to jego operacje podwoją się, dział Azji wniesie ponad 50 proc. zysku, zaś Pru będzie największym towarzystwem ubezpieczeniowym w Azji i największym ubezpieczycielem na życie poza Chinami.

Obecnie Pru ma ok. 7 mln klientów w W. Brytanii, podczas gdy AIA ma ok. 30 mln klientów w Azji. Według nieoficjalnych informacji, towarzystwo mimo że zachowa siedzibę w Londynie, może z czasem wycofać się z W. Brytanii i USA koncentrując się na rynku azjatyckim.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to zysk operacyjny połączonej grupy przed opodatkowaniem do 2013 r. ma sięgnąć co najmniej 3,26 mld funtów - przewidują prognozy menagmentu. (PAP)

bEgtEuTh

asw/ drag/

bEgtEuTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)