Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Przenośne skanery odcisków palców

0
Podziel się

Policja w Anglii i Walii zostanie wyposażona w przenośne skanery odcisków
palców, co umożliwi jej ustalenie tożsamości podejrzanego już w trakcie zatrzymania na ulicy -
informuje w czwartek Press Association (PA).

bEgSMqfF

Policja w Anglii i Walii zostanie wyposażona w przenośne skanery odcisków palców, co umożliwi jej ustalenie tożsamości podejrzanego już w trakcie zatrzymania na ulicy - informuje w czwartek Press Association (PA).

Dzięki trzem tysiącom skanerów wielkości telefonu komórkowego, policjanci patrolujący ulice w krótkim czasie dostaną potwierdzenie z krajowej bazy danych, czy figuruje w niej pobrany odcisk palca, czy dana osoba jest poszukiwana czy też jest policji zupełnie nieznana.

Funkcjonariusze policji twierdzą, że w ten sposób będą mogli szybciej prowadzić dochodzenia i skuteczniej ścigać sprawców wykroczeń. Dotychczas mogli pobierać odciski palców tylko na policyjnych posterunkach.

bEgSMqfH

Rozwiązanie to ma wielu krytyków, którzy uważają, że policja nie potrzebuje nowych, kosztownych "zabawek" (koszt wyposażenia policji w skanery ocenia się na 9 mln funtów szterlingów w ciągu trzech lat), bo i tak ma ich za dużo, będzie zatrzymywała ludzi pod dowolnym pretekstem, a poza tym

nie ma pewności, czy odciski palców nie będą przechowywane, nawet jeśli osobom, od których je pobrano, nie postawi się żadnych zarzutów.

Policja uspokaja krytyków, wskazując, że skanery w ramach pilotażowego programu od 2006 roku testowała drogówka i że tam, gdzie je stosowano, zawsze przyczyniały się do przyspieszenia procedur.

Przenośne skanery stosowano m.in. jako jedną z możliwych metod szybkiej identyfikacji ludzi w szoku pourazowym, ofiar wypadków drogowych i zabójstw. Skaner rejestruje odcisk palca wskazującego i posyła zakodowany zapis do centralnej bazy danych, gdzie zgromadzono 8,3 mln odcisków. Sprawdzenie w bazie trwa ok. 2 minut.

bEgSMqfN

"Ustalenie tożsamości zatrzymanego jest kluczowym elementem policyjnego dochodzenia. Jeśli policja może to zrobić w ciągu kilku minut zamiast kilku godzin, to będzie miała więcej czasu na inne czynności związane z ochroną porządku publicznego" - cytuje PA komisarza policji Petera Neyrouda.

Organizacja ochrony swobód obywatelskich Liberty sądzi, że wprowadzenie skanerów powinna poprzedzać publiczna debata. Liberty obawia się, że policja będzie szeroko interpretować prawo do pobierania odcisków palców na przenośnym skanerze, a nawet uzurpować je sobie. (PAP)

asw/ az/ mc/

bEgSMqgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)