Notowania

wojna w syrii
13.03.2013 06:28

W.Brytania rozważa nieprzedłużenie embarga dla Syrii

Państwa członkowskie w UE są podzielone, jeśli chodzi o dalsze przedłużanie embarga na broń dla Syrii. Niemcy np. uważają, że zniesienie zakazu będzie skutkować napływem broni do regionu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że jego kraj może rozważyć weto wobec dalszego embarga Unii Europejskiej na dostawy broni do Syrii. Wyraził przy tym nadzieję, że cała UE dojdzie w tej sprawie do porozumienia.

Embargo powinno zostać przedłużone przez UE w maju. _ - Nie jest wykluczone, że możemy podjąć naszą własną decyzję _ - powiedział cytowany przez BBC Cameron, wypowiadając się przed parlamentarzystami.

Premier dodał, że Wielka Brytania _ ciągle jest krajem niepodległym _ i ma _ niezależną polityką zagraniczną _. Wyraził przy tym nadzieję, że Wielka Brytania nie będzie musiała wyłamywać się z _ kolektywnego podejścia w UE _.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague zapowiedział w zeszłym tygodniu, że Londyn zwiększy pomoc dla syryjskich powstańców walczących z wojskami prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W. Brytania nie naruszy embarga i nie będzie dostarczać uzbrojenia, ale przekaże np. pojazdy opancerzone czy sprzęt poszukiwawczo-ratunkowy.

Państwa członkowskie w UE są podzielone, jeśli chodzi o dalsze przedłużanie embarga na broń dla Syrii. Niemcy np. uważają, że zniesienie zakazu będzie skutkować napływem broni do regionu. Francja popiera Wielką Brytanię w apelach o złagodzenie restrykcji.

Dowódca wojskowy syryjskich ugrupowań rebelianckich generał Selim Idris wezwał UE do zniesienia embarga i oświadczył, że szkodzi ono w większym stopniu opozycji niż siłom Asada.

Konflikt wewnętrzny w Syrii trwa od dwóch lat. ONZ szacuje, że pochłonął już ok. 70 tys. ofiar.

Czytaj więcej w Money.pl
UE będzie szkoliła syryjskich partyzantów Niemcy nie wezmą udziału w tym przedsięwzięciu.
Unia Europejska podjęła decyzję ws. Syrii Unia Europejska przedłuży o kolejne trzy miesiące sankcje wobec ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii, ale ze zmianami, które umożliwią większe wsparcie dla opozycji w tym kraju.
Syria ma nowe władze. Kto teraz przewodzi? Unia Europejska uznaje nową koalicję syryjskiej opozycji za prawowitą przedstawicielkę narodu syryjskiego.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz