Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: "The Guardian": Pentagon wysłał z Bośni do Iraku 200 tys. kałasznikowów

0
Podziel się:

Ministerstwo Obrony USA w ciągu ostatnich
dwóch lat po kryjomu przesłało z Bośni do Iraku co najmniej 200
tys. karabinów Kałasznikowa dla nowej armii irackiej - pisze w
piątek brytyjski "The Guardian". Nie jest jasne czy broń dotarła
do adresata.

Ministerstwo Obrony USA w ciągu ostatnich dwóch lat po kryjomu przesłało z Bośni do Iraku co najmniej 200 tys. karabinów Kałasznikowa dla nowej armii irackiej - pisze w piątek brytyjski "The Guardian". Nie jest jasne czy broń dotarła do adresata.

Powołując się na raport Amnesty International (AI) badający transakcję, dziennik podkreśla, że spedycją zajmowała się sieć prywatnych firm, w tym co najmniej jedna umieszczona przez Waszyngton i ONZ na przemytniczej "czarnej liście".

Zdaniem gazety, choć zaznaczono, że karabiny miały trafić do nowej armii irackiej, nie wiadomo, czy dotarły do adresata. Powołując się na wyższych przedstawicieli NATO na Bałkanach "Guardian" pisze, że pojawiły się obawy, iż broń mogła wpaść w niepowołane ręce.

Dziennik zaznacza, że międzynarodowa administracja w Bośni i organizacje pozarządowe nadzorujące gromadzenie i niszczenie broni z trwającej w latach 90. wojny na Bałkanach nie kryją irytacji, iż potajemny program amerykańskiej armii "broń dla Iraku" osłabia znaczenie bośniackiego rozbrojenia.

Sama operacja wysłania karabinów do Iraku nie jest nielegalna - podkreśla gazeta powołując się na przedstawicieli NATO i międzynarodowej administracji Bośni. Problem tkwi jedynie w braku przejrzystości i sposobie dostarczenia broni - tłumaczy "Guardian". (PAP)

zab/ ap/

int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)