Notowania

wiadomości
09.05.2012 21:16

W.Brytania: Trybunał odrzucił apelację Abu Katady

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) odrzucił w środę odwołanie od decyzji deportacji z Wielkiej Brytanii złożone przez radykalnego duchownego muzułmańskiego Abu Katadę. Katadę w Jordanii czeka proces z oskarżenia o terroryzm.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) odrzucił w środę odwołanie od decyzji deportacji z Wielkiej Brytanii złożone przez radykalnego duchownego muzułmańskiego Abu Katadę. Katadę w Jordanii czeka proces z oskarżenia o terroryzm.

Katada, nazywany swego czasu prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie, dwukrotnie został zaocznie skazany w Jordanii za udział w spisku terrorystycznym.

Władze brytyjskie twierdzą, że duchowny znany z płomiennych kazań nawołujących do dżihadu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Według agencji Reutera Katada powinien zostać deportowany przed olimpiadą w lipcu i sierpniu.

Katada odwoływał się do Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (jego najwyższej instancji) od decyzji wznowienia wobec niego przez Wielką Brytanię procedury ekstradycyjnej. Trybunał ten w styczniu zablokował ekstradycję Katady do Jordanii z uwagi na ryzyko stosowania tam wobec niego tortur w celu wymuszenia zeznań.

Zadowolenie ze środowego orzeczenia trybunału wyraziła szefowa brytyjskiego MSW Theresa May, przypominając przy okazji, że już wcześniej otrzymała zapewnienia Jordanii, że Katadę czeka tam sprawiedliwy proces. "Jestem przekonana, że zapewnienia otrzymane z Jordanii oznaczają, że możemy Katadę wsadzić do samolotu i wysłać z Wielkiej Brytanii" - powiedziała May.

Ku zakłopotaniu brytyjskiego rządu decyzja ETPCz stwierdza też, że Wielka Brytania popełniła w kwietniu błąd, utrzymując, że Katada złożył apelację po upływie terminu. Wielka Brytania wszczęła na nowo wobec Katady procedurę ekstradycyjną i 17 kwietnia Katada został aresztowany w Londynie. Brytyjskie MSW argumentowało wtedy, że termin odwołania od styczniowego orzeczenia ETPCz upłynął 16 kwietnia o północy. Odwołanie Katady wpłynęło do trybunału 17 kwietnia.

W 2002 roku Katada (prawdziwe nazwisko Omar Mahmud Mohammed Othman), Jordańczyk o palestyńskich korzeniach, został aresztowany w Wielkiej Brytanii na mocy ustawy antyterrorystycznej, która w tamtym czasie dopuszczała przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm bez postawienia im zarzutów.

Zwolniono go w 2005 roku, po uchyleniu kontrowersyjnego prawa. Już po kilku miesiącach wrócił jednak do celi, ponieważ Jordania wystąpiła do władz brytyjskich z wnioskiem o jego ekstradycję w związku z zarzutami terroryzmu.

Sądy brytyjskie i hiszpańskie opisywały Jordańczyka jako jedną z czołowych postaci Al-Kaidy i jej duchowego przywódcę w Europie.

W Jordanii Katada został oskarżony o terroryzm i skazany zaocznie w związku z dwoma zamachami bombowymi - w 1999 i 2000 roku. (PAP)

klm/ mc/

11373494 11373621 11373577 11374051 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz