Notowania

w.brytania
02.09.2009 22:14

W.Brytania: Tygrysy inteligentniejsze od lwów

Król zwierząt lew słynie z odwagi, ale to tygrys jest inteligentniejszy - uważają naukowcy, którzy porównali mózgi wielkich kotów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Król zwierząt lew słynie z odwagi, ale to tygrys jest inteligentniejszy - uważają naukowcy, którzy porównali mózgi wielkich kotów.

O odkryciach zoologów z Uniwersytetu w Oksfordzie pisze w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Naukowcy ci odkryli, że jama czaszki, w której zawarty jest mózg, u tygrysów jest o 16 procent większa niż u lwów.

W kategoriach ewolucyjnych przyjmuje się, że większy mózg oznacza zazwyczaj większą inteligencję.

Uczeni zawsze uważali, że gatunki społeczne, takie jak lwy, powinny mieć większe mózgi od gatunków żyjących w pojedynkę, takich jak tygrysy. Większy mózg byłby potrzebny lwom do bardziej złożonego życia społecznego w grupach lub stadach - uważali.

Tymczasem największy mózg z wielkich kotów ma tygrys - powiedział doktor Nobby Yamaguchi, autor badań przeprowadzonych przez zoologów z Oksfordu. "Niestety, nie mamy żadnych innych dowodów na większą inteligencję tygrysów" - dodał.

Jego zespół przebadał czaszki 370 lwów, 225 tygrysów, 32 pum i 42 panter z muzeów na całym świecie. Badania opublikowano w czasopiśmie Towarzystwa Linneusza "Biological Journal of the Linnean Society".

Lwy, pantery i pumy mają mózgi niemal tej samej wielkości, a tygrysy różnią się od nich pod tym względem, choć wszystkie te gatunki wywodzą się od jednego praprzodka sprzed 3,7 mln lat.

Teraz naukowcy chcą się przekonać, którą część mózgu tygrysy mają większą niż lwy, aby ustalić, do czego go wykorzystują. (PAP)

klm/ mc/

int.

Tagi: w.brytania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz