Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania wyśle okręty do Gibraltaru w obliczu sporu z Hiszpanią

0
Podziel się:

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec ubiegłego miesiąca.

W.Brytania wyśle okręty do Gibraltaru w obliczu sporu z Hiszpanią
(Bill Larned/CC/U.S. Navy)
bEsgUuaJ

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec ubiegłego miesiąca, gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb. Hiszpania twierdzi, że rafa utrudni połowy jej rybakom.

Eskadra brytyjskich okrętów wojennych odwiedzi Gibraltar w ramach rutynowych ćwiczeń - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Londynie, zaznaczając, że wizyta ta nie ma związku z obecnym sporem dyplomatycznym z graniczącą z Gibraltarem Hiszpanią.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo oświadczył w niedzielę, że jego kraj rozważa wprowadzenie opłaty za przekraczanie granicy z Gibraltarem w kwocie 50 euro oraz podjęcie dochodzeń skarbowych wobec Gibraltarczyków posiadających nieruchomości w Hiszpanii. Brytyjski premier David Cameron rozmawiał w środę na ten temat z szefem rządu Hiszpanii Mariano Rajoyem, ale do zbliżenia stanowisk nie doszło.

bEsgUuaL

_ - Zbliżająca się wizyta okrętów biorących udział w ćwiczeniach Cougar 13, w tym fregaty Westminster oraz okrętów zaopatrzeniowych Lyme Bay i Mounts Bay, jest rzeczą zwyczajną _ - głosi oświadczenie ministerstwa obrony. Rzecznik resortu podkreślił, że wizyta nie jest związana z kwestiami granicznymi, i dodał, że nie jest w stanie dokładnie określić jej daty.

Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii także nazwało wizytę _ rutynową _, informując jednocześnie, że strona brytyjska poprosiła o zgodę na zatrzymanie się tych okrętów w bazie hiszpańskiej marynarki wojennej w Rota. - _ W ramach naszych stosunków sojuszniczych udzieliliśmy zgody _ - powiedział rzecznik MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Wprowadzą opłaty na granicy z Gibraltarem? Brytyjski premier David Cameron jest zaniepokojony tymi informacjami- powiedział jego rzecznik.
Coraz ostrzejszy spór o Gibraltar Spór dotyczy rozpoczętej 10 dni temu z inicjatywy lokalnych władz budowy sztucznej rafy.
Spór o Gibraltar. Będą dalsze rozmowy Hiszpański premier powiedział Cameronowi, że konflikty należy rozwiązywać uczciwie oraz przejrzyście - czytamy w komunikacie rządu w Madrycie.
bEsgUubm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)