Notowania

wiadomości
28.01.2014 15:35

W całym kraju zbiórki na rzecz protestujących na Ukrainie

# dochodzą kolejne informacje #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą kolejne informacje #

28.01. Warszawa (PAP) - Leki, środki opatrunkowe, żywność, ciepła odzież, śpiwory i koce, a także pieniądze - w całym kraju prowadzone są zbiórki pomocowe na rzecz Ukrainy. Dary na bieżąco wysyłane są m.in. na kijowski Majdan. Na Ukrainie są też polscy wolontariusze.

W ramach ogólnopolskiej akcji "Ukraina 2014" zbiórkę na rzecz protestujących w Kijowie zorganizowali Młodzi Demokraci, czyli młodzieżówka Platformy Obywatelskiej. Akcja ma potrwać do 5 lutego. Potrzebny jest sprzęt medyczny: strzykawki, igły jednorazowe, środki odkażające, leki na przeziębienie, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe a także ciepła odzież oraz żywność o długim terminie przydatności - informują organizatorzy.

"Polacy powinni pamiętać o wszystkich tych, którzy walczą o demokrację. Powinniśmy także wspierać Ukraińców w dążeniu do uczestnictwa w wielkim projekcie, jakim jest Unia Europejska" - apelowali we wtorek organizatorzy akcji. Zbiórka prowadzona jest m.in. w biurach posłów i europosłów Platformy.

Zbiórki darów dla Ukraińców prowadzą organizacje pozarządowe w całym kraju. Z Poznania na Ukrainę ruszył we wtorek transport z odzieżą, środkami opatrunkowymi śpiworami i kocami. "To prosta potrzeba serca. Uznaliśmy, że trzeba jakoś pomóc" - powiedziała w rozmowie z PAP Daga Gregorowicz ze stowarzyszenia społeczno-kulturalnego "Polska-Ukraina", które organizowało zbiórkę. Transport z Poznania po drodze na Ukrainę odbierze jeszcze zebrane dary z Wrocławia i Katowic.

Do niedzieli 2 lutego dary zbiera Fundacja Polska Pomoc w Białymstoku. Zebrano już np. pół tony makaronu, konserwy, świece. Jedna z firm przekazała ciepłe kurtki. Z własnych środków fundacja zakupi leki. Potrzebne są także m.in. koce, obuwie, ryż, kasze, środki odkażające, bandaże, opaski elastyczne. Wszystkie dary można przynosić do siedzib organizacji pozarządowych w Białymstoku.

W Lublinie zbiórkę leków, żywności, ciepłej odzieży, środków higieny dla protestujących i poszkodowanych w zamieszkach w Kijowie organizuje Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza przy wsparciu lubelskiej Caritas oraz władz miasta i województwa. Dary zostaną przekazane do greckokatolickiej parafii Zmartwychwstania w Kijowie, gdzie każdego dnia przychodzi łącznie około 800 osób, żeby zjeść ciepły posiłek, ogrzać się, odpocząć, uzyskać pomoc medyczną.

"Ta pomoc w tej chwili jest doraźna i musi być przekazana szybko. Mam nadzieję, że ona się rozwinie, bo potrzebna jest też specjalistyczna pomoc medyczna oraz prawna dla poszkodowanych" - powiedział prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch. Fundacja uruchomiła również specjalne konto, na które zbiera pieniądze m.in. na zakup leków dla poszkodowanych w czasie protestów w Kijowie.

Sfinansowanie kosztów transportu darów zadeklarował zarząd województwa lubelskiego. Zbiórkę wspierają też władze Lublina - dary zbierane są w Biurach Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta. "O przyszłości Ukrainy przesądzać będą sami Ukraińcy. My wyrażamy solidarność w takim rozumieniu, jak kiedyś społeczeństwa zachodnie wspierały Polskę w czasach, kiedy budziła się Solidarność" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W pomoc włącza się też kościół grekokatolicki: w najbliższą niedzielę w cerkwiach greckokatolickich w Polsce odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz poszkodowanych i ofiar ostatnich wydarzeń na Ukrainie oraz potrzeby kijowskiego Majdanu - poinformował we wtorek PAP kanclerz greckokatolickiej kurii archidiecezji przemysko-warszawskiej w Przemyślu ks. Bogdan Stepan.

"Zbiórkę przeprowadza Caritas. Zebrane pieniądze zostaną przekazane głowie Kościoła greckokatolickiego abp. Światosławowi Szewczukowi" - powiedział ks. Stepan. Podczas mszy św. duchowni grekokatoliccy w Polsce modlą się "za pokój i pokojowe rozwiązanie sytuacji na Ukrainie".

Na Śląsku pierwszą zbiórkę dla Ukrainy zorganizowało jeszcze na początku grudnia Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka "Wyspa" w Chorzowie. Jak relacjonują jego przedstawiciele, koce i śpiwory przywozili ludzie również spoza Chorzowa, często były to osoby o ukraińskich korzeniach lub mające związki z tym krajem. W połowie grudnia furgonetka z darami pojechała na Ukrainę.

Od ubiegłego wtorku trwa natomiast akcja zbierania pomocy, prowadzona przez katowickie Stowarzyszenie Pokolenie. Do siedziby stowarzyszenia można przynosić m.in. ciepłe ubrania, leki, maski, buty i lekarstwa przeciwgrypowe i przeciwgorączkowe. Stowarzyszenie uruchomiło również specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze, z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".

"Cieszy nas to, że jest odzew na nasz apel, codziennie na to konto spływają pieniądze" - powiedział przewodniczący stowarzyszenia Przemysław Miśkiewicz. Już na miejscu zostaną za nie zakupione artykuły pierwszej potrzeby, jak lekarstwa i żywność. Pomoc dla protestującej Ukrainy jest też zbierana w Jastrzębiu Zdroju.

W Warszawie zbiórkę leków, ale też środków pieniężnych prowadzi Fundacja Otwarty Dialog. "Odzew jest niesamowity, otrzymujemy wsparcie z całego kraju. Do tej pory uzbieraliśmy ponad 30 tysięcy złotych za które służba medyczna Majdanu kupiła m.in. defibrylator do szpitala polowego. Transporty na Ukrainę wysyłamy na bieżąco, ostatni wyszedł sobotę. Współpracujemy z Caritas Diecezji Drohobyckiej" - poinformował PAP koordynator akcji Tomasz Czuwara. Podał również, że fundacja wysyła do Kijowa wolontariuszy, którzy m.in. przygotowują raporty dot. przestrzegania praw człowieka, a także włączają się w udzielanie protestującym pomocy medycznej.

W czwartek na warszawskim pl. Konstytucji Fundacja Otwarty Dialog (we współpracy z Amnesty International) zamierza zorganizować manifestację pod hasłem solidarności z protestującymi na Euromajdanie. Również tam zostanie zorganizowana zbiórka leków, a chętni będą mogli podpisać petycję wzywającą władze ukraińskie do rozliczenia winnych łamania praw człowieka. Zbiórki darów prowadzone są również na terenie województwa mazowieckiego, zaangażowali się w nie m.in. uczniów szkół średnich w Radomiu.(PAP)

jaw/ mat/ kow/ kyc/ ban/ ren/ ilp/ lun/ laz/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz