Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Centrum Nauki Kopernik rozpoczął się Festiwal Przemiany

0
Podziel się:

O tym, że nowe technologie pozwalają na kształtowanie przyszłości każdemu,
kto z nich korzysta, będą mogli się przekonać widzowie Festiwalu Przemiany. Impreza rozpoczęła się
dziś w Centrum Nauki Kopernik w Warszawa. Festiwal potrwa do 9 września.

O tym, że nowe technologie pozwalają na kształtowanie przyszłości każdemu, kto z nich korzysta, będą mogli się przekonać widzowie Festiwalu Przemiany. Impreza rozpoczęła się dziś w Centrum Nauki Kopernik w Warszawa. Festiwal potrwa do 9 września.

Festiwal Przemiany powołany do życia został w 2009 roku przez Miasto Stołeczne Warszawa. Od 2011 roku festiwal organizuje Centrum Nauki Kopernik. Na program festiwalu składają się wydarzanie o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym.

"Podczas tegorocznego festiwalu chcemy zaprosić do poznania ludzi, którzy wymyślają przyszłość i chcemy przekonać, że moc wymyślania przyszłości może mieć każdy z nas, dzięki nowym technologiom" - powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Centrum Nauki Kopernik jest organizatorem festiwalu.

W trakcie festiwalu będzie można posłuchać wykładów m.in. Francisa Bitontiego, projektanta realizującego kolekcje odzieży z wykorzystaniem technologii 3D(Druk 3D pozwala na tworzenie różnych rzeczy bez skomplikowanych procesów produkcyjnych) a także prof. Behrokha Khoshnevisa z NASA, rozwijającego projekt budowy baz kosmicznych na Księżycu i Marsie dzięki drukowi 3D.

Na wystawie "Power to the people" będzie można oglądać rzeczy, które powstały dzięki drukowi 3D. Projekt został podzielony na kilka bloków tematycznych, takich jak m.in. architektura, moda, medycyna, meble.

Cykl "Short Films, Big Ideas" to przegląd filmów o ludziach, których działania zmieniły świat. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z bohaterami filmów: Neilem Harbissonem, pierwszym "człowiekiem-cyborgiem", który dzięki cybernetycznemu oku słyszy kolory; Massoudem Hassanim, twórcy zasilanych wiatrem konstrukcji detonujących ładunki wybuchowe na polach minowych oraz Apem Verheggenem, autorem pierwszego lodowca na pustyni.

Z kolei podczas multimedialnej prezentacji HEROES 3.0 zaprezentowane zostaną 24 obrazy przyszłości. Do tego projektu zaproszono ekspertów ze świata nauki, sztuki, biznesu oraz z organizacji pozarządowych, którzy odpowiedzą na pytania, w jaki sposób rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii wpłynie na nasze życie.

Codziennie podczas trwania festiwalu po zmroku w Parku Odkrywców obok Centrum Nauki Kopernik wszyscy chętnie będą mogli tworzyć interaktywne instalacje. Wystarczy tylko wziąć ze sobą np. telefon, latarkę lub inne źródło światła.

W trakcie festiwalu odbędzie się także gra miejska na terenie Powiśla. A na tarasie CNK odbywać się będą koncerty muzyki elektronicznej.

"Podczas tego festiwalu spotkamy się z ludźmi, którzy tworzą lepszą przyszłość dla nas wszystkich, wykorzystując do tego nowe technologie" - podkreślił Firmhofer.

Szczegółowy program tegorocznego Festiwalu Przemiany można znaleźć na stronie http://www.przemianyfestiwal.pl/ .

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na niektóre wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja.

Festiwal potrwa do 9 września. (PAP)

krm/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)